Читај ми!

Путниковић о енергетским изазовима Србије: Паметна бројила добро решење, струја ће појефтинити

Уредница "Енергије Балкана" Јелица Путниковић каже да је увођење паметних бројила корисна ствар за грађане који ће моћи да контролишу потрошњу и производе струју. Говорећи о угрожености малих бензинских пумпи, Путниковић истиче да је неопходно да држава омогући слободно тржиште на ком ће сви имати исте услове за продају горива. Тврди и да је потенцијал гипса, пепела и шљаке у Србији недовољно искоришћен, као и да постоји интересовање да се ситуација промени.

План "Електродистрибуције Србије" је да око три милиона старих бројила замени паметним до 2030. године.

Главна и одговорна уредница портала Енергија Балкана Јелица Путниковић каже за РТС да је пројекат требало да заживи и раније, као и да је реч о корисној ствари за грађане.

"Рецимо, даљински ћете моћи да укључите веш машину. Такође, имаћемо све више потрошача који ће са топлотним пумпама и соларним панелима производити електричну енергију и уз паметна бројила процедура ће бити лакша, као и праћење потрошње", истиче Путниковић.

Наводи да је грађанима важно да знају да замену мерних уређаја финансирају држава и Европска унија, као и да већ постоје позитивни примери паметних бројила у новијим зградама и кућама.

"Такви уређаји су нормалан след дигитализације и технологије у 21. веку", напомиње саговорница.

Путниковић указује да ће нова бројила омогућити ефикаснију потрошњу и смањити рачуне за струју, као и да више неће бити проблема са учитавањем рачуна, као што је био случај са новембарским и децембарским у претходној и јануарским у текућој години.

"Знам да је 'Електропривреда Србије' имала довољно електричне енергије. Цена струје у целој Европи је иначе појефтинила и оно што сам сазнала је да ће бити јефтинија и овде, јер је план да се направи нова методологија за цене природног гаса и електричне енергије", каже уредница Енергије Балкана.

Угрожене мале бензинске пумпе

Око 130 малих бензинских пумпи у руралним подручјима у Србији је у ризику од затварања.

Путниковић истиче да су мале станице угрожене због политике државе која је донела одлуку о продаји горива за пољопривредне произвођаче.

"Држава није дала могућности власницима малих бензинских пумпи да и они могу по истој цени да продају гориво, да имају исту зараду и маржу као и 'Нафтна индустрија Србије' и поседују такозване агрокартице", каже саговорница и наглашава да у таквој ситуацији пољопривредници логично иду на пумпе код којих су дизел и бензин јефитнији.

"Гориво је тако скупље на малим бензинским пумпама и оне остају без обрта и профита".

Наводи да би држава требало да осмисли стратегију која ће одговарати свима, односно, да препусти тржишту да ради, а да свима који учествују омогући исти услове.

"Значај реверзибилних хидроелектрана огроман"

Уредница Енергије Балкана сматра да је пројекат изградње реверзибилне хидроелектране "Бистрица" еколошки важан, јер је у питању зелена енергија.

"Реверзибилна значи акумулацију струје настале у хидроелектрани. На неки начин, то је природна батерија која омогућава да се планира будућа потрошња. Што је посебно значајно због неуједначених падавина и суша током године", каже Путниковић.

Истиче да један део плана "Бистрице" подразумева и повезивање водотокова у Србији, као и рационалнију потрошњу воде, што је, тврди, важно, јер је вода угрожен ресурс.

Гипс, пепео и шљака – неискоришћен потенцијал

Једна од стратегија ЕПС-а је и да се реши деценијски проблем са пепелом, шљаком и гипсом у термоелектранама, који су се до сада одлагали на депоније.

Пробна производње нових материјала већ је отпочео у термоелектрани "Никола Тесла", а Путниковић истиче да су потенцијали материјала недовољно искоришћени.

"Ти нови материјали се код нас користе симболично, помало у цементној и грађевинској индустрији. У Србији се са гипсом и пепелом не ради оно што је пракса у целом свету. Пепео се користи за прављење подлога за путеве и пруге", наводи саговорница Јутањег програма.

Ипак, како наводи Путниковић, интересовање да се пепео, гипс и шљака више искористе у будућности је велико и нада се да ће ускоро бити постигнут договор између државе и приватних произвођача.

Србија и електрични аутомобили

План државе је да се у наредном периоду удвостручи број пуњача за електричне аутомобиле у Србији, што из Српске асоцијације увозника возила и делова виде као предуслов куповине електирчних аутомобила.

Путниковић објашњава да држава даје субвенције за електрична возила, али да је јасно да недостаје и инфраструктура.

"Мислим да смо овде још у фази где грађанима морамо да указујемо на бенефите куповине електричних аутомобила, пре свега, због јефтиније потрошње електричне енергије, уместо горива. У Србији је то још увек магловито", закључује уредница портала Енергија Балкана у разговору за Јутарњи програм.

четвртак, 21. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње