Србија депонија штетних играчака

Због лоше законске регулативе, Србија постала депонија за складиштење штетних играчака. Оно што је у Европи забрањено и што је доказано да је у неким случајевима изазвало смрт детета, у Србију се легално увози, поручују из удружења "Бебац".

У Србију се увозе играчке за које је доказано да су опасне, упозоравају стручњаци. Застарели правилник из осамдесетих година, не омогућава анализу свих штетних супстанци које су забрањене у Европској унији, упозоравају из удружења "Бебац".

У Министарству здравља, међутим, тврде да су све играчке, које су у Србију ушле легалним путем, исправне.

На производима које продају улични продавци у Србији декларације углавном нема, а ако је и има, тешко је проверити исправност производа. Такве играчке немају потврду да их је контролисала гранична санитарна инспекција, као ни доказ о пореклу.

Забрињавајуће је, међутим, да ни играчке у реномираним продавницама често нису здравствено исправније од оних са картонских кутија на улици, упозоравају из удружења "Бебац".

Проблем је, тврде, у застарелом правилнику који није у складу са стандардима ЕУ.

"Оно што је нажалост у Европи сада забрањено или доказано да су постојали смртни исходи код деце, у Србију се потпуно легално увози. Не постоји законски оквир који би онемогућио да се такав штетни производ стави у раф и продаје, или дође до руку ваше деце", рекао је Владимир Јешић из портала "Бебац".

Санитарна инспекција се слаже да је правилник стар, најављује доношење новог, али наглашава да и у постојећим прописима постоји одредба која даје могућност да се исконтролишу параметри који нису дефинисани правилником.

Прошле године инспекција је забранила продају око 20.000 килограма играчака и наредила да се оне врате пошиљаоцу.

"Заиста могу рећи да се играчке у Србији уредно контролишу постоји јасно дефинисана процедура контроле санитарна инспекција која контролише увоз опште употребе. Можемо се послужити и прописима из Европске уније, уколико постоји сумња да су одређени параметри присутни нашим правилником нису дефинисани", рекао је санитарни инспектор Министарства здравља Раша Миланов.

Док се не донесе нови правилник који треба прецизније да уреди ову област, портал "Бебац" ускоро ће креирати алијансу за безбедност деце, у коју ће бити позвани сви увозници и дистрибутери производа намењених деци.

Сви који се прикључе потписаће кодекс којима ће јасно бити дефинисана правила да неће смети да увозе производе који су забрањени у ЕУ.

Из "Бепца" најављују да ће јавност бити упозната са именима оних који одбију приступање алијанси.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи