субота, 28.11.2009, 13:24 -> 19:06
štampajСрбија напредовала у заштити мањина
Учесници Међународне конференције о заштити националних мањина оценили су да је у Србији ове године учињено много у заштити мањинских права доношењем одговарајућих закона, али да још има проблема.
У Србији је ове године много учињено у заштити мањинских права и језика мањинских заједница доношењем одговарајућих закона, али још има мањих проблема у њиховом спровођењу, оценили су учесници Mеђународне конференције о заштити националних мањина у Новом Саду.
Специјални представник Генералног секретаријата Савета Европе у Србији, амбасадор Константин Јерокостопулос, истакао је да се у Србији остварује висок ниво Уставом загарантованих права мањина, напоменувши да се одређене слабости у спровођењу закона огледају пре свега због недостатка финансијских средстава.
Он је на скупу у Скупштини Војводине, посвећеном примени Оквирне конвенције за заштиту националних мањина и Европске повеље о регионалним мањинским језицима у Србији, рекао да је Канцеларија СЕ у Београду протеклих осам година колико ради, обезбедила око седам милиона евра за разне пројекте у заштити људских права у нашој земљи.
Представник Министарства просвете Србије Славко Гордић је у расправи нагласио да државни органи "показују веома добру вољу" и предузимају мере да се проширује образовање на језицима националних мањина, нарочито оних мање бројних.
Већ су разматране могућности и начињени први кораци како би се оствариле могућности учења и отварања одељења у основним и средњим школама на буњевачком, немачком, чешком, македонском и влашком, рекао је Гордић препоручивши националним саветима да своје захтеве и потребе доставе Министарству просвете.
Покрајински секретар за образовање Золтан Јегеш је истакао да су Војводина и Србија у последње време учиниле много у остваривању права националних мањина, напомињући да је покрајина и раније донела и спровела низ мера које штите културни идентитет националних заједница, као што је оснивање њихових завода за културу.
Уз представнике државних, покрајинских, међународних и невладиних организација, на скупу који је организовао војвођански Центар за људска права и СЕ, учествовали су и представници 15 националних мањина у Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар