Читај ми!

Почетак грејне сезоне нови ризик од пожара – у чему грађани често греше и шта може да буде фатално

Ватрогасно-спасилачке јединице су од почетка године из пожара спасиле 320 особа, само у последњих месец дана интервенисале су 590 пута. Почетак грејне сезоне носи нове ризике, грејна тела не смеју да се остављају без надзора, а исправност електроинсталација као и димњаке треба проверити, каже за РТС Милош Миленковић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.

Сваке године са почетком грејне сезоне повећава се и број пожара. Најчешћи узроци пожара су електроинсталације на грејним уређајима и неисправни или неочишћени димњаци.

Од почетка године, Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије регистровао је 5.899 пожара на грађевинским објектима, од чега је око 2.900 пожара било на стамбеним објектима.

"У поређењу са подацима од прошле године, бројке су сличне и нема рапидних смањења, али ни повећања интервенција. Али почетак грејне сезоне увек повећава ризик од пожара. Само у последња 24 сата имали смо 49 интервенција на грађевинским објектима, током којих су два лица спасена. У последњих месец дана, осам особа је настрадало у пожарима, док је 46 особа спасено“, рекао је Миленковић.

Најважније је да, чим грађани примете пожар, што пре о томе информишу ватрогасно-спасилачке јединице на 193, управо да би што пре сва лица која се налазе у захваћеном објекту била безбедно евакуисана.

Које су најчешће грешке и највећи ризици

"Неисправне електроинсталације или преоптерећеност најчешћи су узрок пожара", каже помоћник начелника Управе ватрогасне-спасилачке јединице, и понавља апел грађанима да не преоптерећују електроинсталације грејним телима, и да ако примете квар позову стручно лице.

Пре грејне сезоне грађани који се греју на чврста горива треба да провере да ли је димњак очишћен и исправан. Такође је важно и како се одржава само ложиште, и како се одлаже пепео.

"Људи често греше када одлажу пепео у пластичне канте, контејнере или кесе, што због температуре пепела врло лако изазове пожар. Пепео мора прво да се охлади, а затим одложи у металну посуду", каже Миленковић.

Велики ризик представља и одлазак на спавање када се оставља упаљена ватра.

"Сâм угљен-моноксид може да буде фаталан, гушење димом и спорија реакција ако сте у сну могу да доведу до трагедије. Грејна тела не смеју да се остављају без надзора, посебно у близини деце.Такође, запаљиве тканине и намештај не смеју да буду у близини грејних тела", упозорио је Милош Миленковић.

четвртак, 19. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње