Читај ми!

Организација битна и у трансплантацији

У Србији у овом тренутку трансплантацију бубрега чега више од 700 грађана. У области трансплантације поред људског фактора, важна је и организација, поручују из Клинике за нефрологију КЦС.

Уз финансијску подршку Министарства здравља и Скупштине града Београда, наредне године почеће реконструкција Центра за трансплантацију Клиничког центра Србије. Центар је основан пре 22 године, а у њему је урађено више од 1.000 трансплантација бубрега. У Србији у овом тренутку трансплантацију бубрега чега више од 700 грађана.

У Центру за трансплантацију бубрега Клиничког центра Србије ове године урађена је 31 трансплантација, 24 су биле кадаверичне, а седам особа је бубрег добило од живог сродника.

Педесетосмогодишњи Ненад Марковић из Београда каже да му је пре три месеца успешно урађена трансплантација. "Ту и тамо има неких малих инфекција али то је текуће што се догађа, али добро сам", каже Ненад додавши да је десет година ишао на дијализу. 

"У области трансплантације је поред људског фактора и организација исто тако важна. Ако будемо сви ми бољи који радимо трансплантације, свакако да ће и наши резултати бити бољи", рекао је др Радомир Наумовић, директор Клинике за нефрологију КЦС.

У најтежем тренутку, када су се животи њихових најмилијих гасили, 17 породица дало је дозволу да се органи искористе за трансплантацију. 

"Као координатор и особа која разговара са породицама мој највећи успех је када након разговора имамо породицу која је донела одлуку због које се неће покајати па чак и ако је она била негативна, то је њихово право, не треба ништа форсирати јер је ово само ствар једне лепе хумане идеје која треба да се оствари у интереакцији грађана, болесника и медицинских радника", каже др Мирјана Лаушевић, координатор за трансплантацију КЦС.

Центар за трансплантацију бубрега основан је 1980. године, тада су услови у њему били добри, али су данас далеко од идеалних, неопходна је хитна реконструкција. Обећања надлежних су стигла.

"Средства се улажу, али чућете и од других колега да ту мора више. Опремљеност мора да буде на врхунском нивоу јер када говоримо о области хирургије, трансплантациона хирургија је круна", рекао је др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију КЦС.

Осим реконструкције, у Клиничком центру Србије наводе да ће наредне године њихови приортети бити и увођење програма трансплантације срца, али и обнављање програма трансплантације јетре, јер та интервенција у овој установи није урађена дуже од две године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње