Читај ми!

АРХИВ.dоc

Стодесет година од рођења Бранка Ћопића

Бранко Ћопић, књижевник (Хашани, 15. јануар 1915 - Београд 26. март 1984)

Бранко Ћопић о музици, Дијапазон Циклус емисија Дијапазон сниман је од 1967. до 1970. Кроз разговоре аутора Илди Ивањи са гостима из разних области уметности, упознајемо музику која их окружује и сазнајемо више о њиховим личностима. Емисије из овог циклуса нису сачуване у целости, јер су музичке нумере или спотови током премијерног емитовања ишли са посебних трака, што би се сада тешко или никако могло реконструисати. Оно што је остало у монтираној емисији на филму су само разговори Илди Ивањи са гостима.

У овој емисији, Бранко Ћопић говори о не тако славним почецима упознавања са музиком у раном детињству, присећајући се првих наставника музике који су допринели да се и у зрелом добу музици учтиво обраћа са "Ви". У сећање призива песме које му је певала мајка, понеке љубавне стихове као и песме које су се певале током Народноослободилачке борбе, којима је био дирнут. Подсећа нас и на своју Пјесму мртвих пролетера на чије је стихове касније писана музика.

Сазнајемо које извођаче је Бранко Ћопић волео да слуша шездесетих година, које се мелодије налазе на бројним плочама које је доносио са разних путовања и чиме га је освојила музика Арама Хачатуријана. Ни код ове емисије нису сачувани музички инсерти, осим последњег, а то је по избору Бранка Ћопића "Марш на Дрину", са фотографијама из Првог светског рата.

Учесници: Бранко Ћопић, саговорник Илди Ивањи

Аутор и уредник Илди Ивањи, сниматељ Тибор Звезданић, редитељ Мирјана Самарџић

Произведено 1969; Редакција музичког програма, уредник Слободан Хабић

Бежаћемо чак у Лику, Песничке ведринеЕмисија коју данас гледате била је прва емисија, првог циклуса серије Песнчке ведрине. "У жељи да да свој допринос тежњи да се песничка реч што чешће и што разноврсније чује у разним прогрмима, Редакција  Серијског играног програма снимила је циклус Песничке ведрине. У првом термину од ове суботе, и у пет наредних биће приказано шест кратких филмова снимљених по поезији наших савремених песника Бранка Ћопића, Бранка В. Радичевића, Слободана Марковића, Мирослава Антића, Пере Зубца и Бранислава Петровића. Из песништва ових песника биране су песме у којима  преовлађују ведри тонови. Писане су у првом лицу и чине исповедне целине, тако да их се може говорити, играти, исповедатиједан глумац као својеврсну монодраму....

Бјежаћемо чак у Лику је филм по поезији Бранка Ћопића. Песме су изабране из  књиге Мала моја из Босанске Крупе и Мјесечина. Исказује се Ћопићев ведри жал за подгрмечким завичајем, детињством, за љубавима. Јосиф Татић казује овај жал у лавиринту велеграда" – из најаве за штампу Телевизије Београд  24. новембра 1979.

Учесник: Јосиф Татић

Драматург Милош Николић; продуцент  Душан Марковић; организатор Чедомир Љубиша, сниматељ Часлав Пантелинац, монтажер Петар Аранђеловић, сценариста и редитељ Мирослав Јокић, уредник серије Милован Витезовић

Премијерно емитовано 24.11.1979; Редакција драмског програма, уредник Василије Поповић

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње