РТС Наука: Програмска шема - среда, 29. нов 2023

РТС Лаб: Клима узвраћа ударац
У последњој деценији нивои мора расту два пута брже. Пробијање задате границе од једног и по степена пораста глобалне температуре очекује се до 2035. године.

Тврђаве на Дунаву: Тврђава Рам
После Бача, Петроварадина, Београда и Смедерева пловилили смо бродом Аргус низ Дунав. Прошли смо поред Ковина, Делиблатске пешчаре, ушћа Велике Мораве, Костолца, Виминацијума и сигли до места Рам. На том потезу реке, Дунав је простран и широк као море, а на његовој десној обали, на високо уздигнутој литици, налази се обновљена средњовековна тврђава. Прича о Рамској тврђави је прича о местима, личностима и догађајима који вековима живе на обали Дунава код Рама, од праисторије до наших дана.

Српска музика кроз векове: Путеви развоја у осамнаестом веку
У серији „Српска музика кроз векове", Образовно-научног програма, гледаоци могу сагледати историју српске музике као низ културних појава под различитим околностима.

Киша-неиспричана прича: Важност кише
Киша – извор свеже воде на Земљи, неопходне за живот.

У мојој глави: Једанаеста епизода
Колико пута дневно изговоримо да немамо времена или да негде не можемо да стигнемо? Дани нам брзо пролазе, мислимо на наше најближе, али да ли заиста познајемо емоције наше деце, супружника, родитеља...

Од плуга до дигиталне фарме: Удруживање
Пољопривредна производња у Србији највише се ослања на индивидуалног пољопривреног произвођача који има газдинство просечне величине од око три хектара. Да би тако мало газдинство опстало, неопходно је велико занање и умеће. Међутим, за бављење пољопривредом на сопственом имању није вам потребна никаква диплома.

Кућа науке: Научно друштво Србије
Научно друштво Србије, основано је са циљем да шири критичну научну мисао и популаризује науку. Своју мисију спроводи са једнаком енергијом пуних педесет година.

Квадратура круга: Филигрански вез у сребру и челику
У техници филиграна, старој око 3 000 година, Горан Ристовић Покимица, исписује траг за вечност. Овај среброделац, који је објединио занат, уметност и сакрално, до сада је иза себе оставио стотине путира, жезла, кандила, икона, крстова и панагију у сребру. Његова дела се налазе у храмовима широм света од Хиландара, манастира Жича и Бањска до цркава у Витлејему и Русији.

Добро је, добро је знати: О судској медицини
Тема ове емисије серијала „Добро, добро је знати” је судска медицина, од које се, због судских интереса, очекује примена медицинских знања у праву, као и знања о начинима утврђивања истине.
Коментари