петак, 20.12.2024, 18:23 -> 17:46
Старо српско писано наслеђе: Из угла једног научника, Јанис Х. Тарнанидис
Име и дело професора и академика Јаниса Х. Тарнанидиса из Солуна свакако је добро познато српским византолозима и шире, научницима на међународном плану.
Промоција његове нове књиге "Мој Синај" у Крипти храма Св. Саве у Београду у јуну ове године била је прилика да се упознамо и разговарамо о његовим вишедеценијским истраживањима, о сарадњи са колегама из Србије и професорима које памти још из времена постипломских студија у Београду, о успоменама из Београда које памти и др. Разговор је вођен на српском језику који професор изузетно цени и негује годинама.
Проф. Јанис Х. Тарнанидис је увелико ушао у девету деценију живота и права је ризиница знања о православном духовном и историјском коду.
Примера ради, о древним рукописима у манастиру Св. Катарине на Синају први је светску јавност обавестио проф. Јанис Х. Тарнанидис 1988. године.
Највећи део свог научно-истраживачког рада провео истражујући историју српске цркве и српског народа и сам на личном плану доживљавао Светосавље. Карактеристичан и препознатљив склад Тарнанидисовог научно - истраживачког рада у коме су његова дела потврђена и његовим животом, примећен је и од стране Српске православне цркве. Тако је 2015. године, на предлог блаженопочившег Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија професору Ј. Тарнанидису додељен ореден Светога Саве другог реда - како у синодској одлуци стоји - "за његов изузетни научни допринос проучавању Историје Цркве, а посебно историје Српске православне цркве и аутентично представљање српског црквеног живота, места и улоге Српске Цркве у православној Васељени".
Учесници: проф. др Јанис Х. Тарнанидис, проф. др Атанасиос Атанасијадис и проф. др Мирко Сајловић
Уредник и сценариста: Ивана Ковачевић
Коментари