четвртак, 21. нов 2024, 22:00
Племените Српкиње из сенке које су ушле у историју - Кантакузина Бранковић
Постоје Српкиње које су биле готово невидљиве у доминантном мушком свету, али су деловале из сенке и тако уткале себе у историју.
Једна од њих је Кантакузина Бранковић, ћерка Деспота Ђурађа Бранковића и византијске принцезе Ирине, познате у народу као Проклета Јерина. Кантакузина није усамљен женски историјски лик средњег века који је неправедно запостављен. Њену сестру Мару знамо, јер је била удата за турског султана, те се историографија њоме прилично бавила. Зато ће се управо овом серијом у четири епизоде открити животни пут и друге ћерке Ђурађа Бранковића, Кантакузине, коју су удали за Улриха Другог Цељског, грофа Немачко-римског царства. Овај политички брак је требало је да обезбеди Србији мир подршком Запада. Кантакузина је удајом постала Катарина Цељска, али је остала у православној вери. Заједно са сестром Маром посредовала је да дође до склапања млетачко-турског мира.
Сама чињеница да у Италији, у регији Фриули, постоји место Београд са замком, који је Кантакузина купила за свог брата Деспота Стефана слепог, довољна је да пожелимо да сазнамо о животу ове велике жене, који је био буран и горак, пун искушења, немира и лутања. Кретала се непрекидно по Немачко-римском царству, Угарској, Млетачкој републици, Балкану и Турској. Зато је екипа РТС ишла њеним путем, те су снимања обављена у неколико градова Италије, у Цељу и Старом граду Цеље, Загребу, у Кончи у Македонији, у Смедереву, у Манастиру Жича и у Београду. У серији учествују хрватски историчар проф. Борислав Гргин, македонски историчар проф. Бобан Петровски, словеначки историчар маг. Дамир Жерич, италијански историчар Масимо Копети, српски историчари Бојана Павловић и Вукашин Јањић, као и Луиђи Д’Андреис из Београда у Варму, Златко Јанкулов председник "Удружења Кантакузина Бранковић" и отац Гоце Младеновски.
У улози Кантакузине Бранковић је глумица Миомира Драгићевић, која је и наратор у серији.
"Посебност ове серије чине делови сценарија које је глумица Миомира Драгићевић претворила у стихове у десетерцу, што је допринело да се што веродостојније дочара лик наше јунакиње. Када будемо током гледања ове документарне серије "Племените Српкиње из сенке које су ушле у историју" спознали снагу и моћ средњевековне племићке жене, надам се да ће Кантакузина Бранковић – Катарина Цељска изаћи из сенке и стати на пиједестал важних женских историјских фигура средњег века" - каже Ранка Јакшић, аутор серије.
Уредник, сценариста: Ранка Јакшић
Редитељ: Ивана Стивенс
Наратор, глумица, писац стихова: -Миомира Драгићевић
Продуцент серије: Биљана Даутовић
Стручни сарадник,сценариста: Проф. Алексеј Тимофејев
Монтажер: Бојан Филиповић
Композитор: Владимир Марковић
Костимограф: Сузана Глигоријевић
Арт директор: Драган Буловић
Компјутерски дизајн и анимација: Никола Мрђа
Сниматељи: Раде Бубало, Никола Ђуровић, Хаџи Владан Мијаиловић, Вукашин Вељић, Дарко Бурсаћ
Сниматељи звука: Владица Будић, Милутин Бабић, Петар Петровић
Обрада звука: Небојша Драгићевић
Колор корекција: Драшко Пејановић
Коментари