Од Бусија до Kнинског Kосова - историја крајишких Срба

Након што су у августу 95. прешли границу Хрватске, они који су тада били у колони најчешће нису знали одговор на једноставно питање - куда даље? Неки су касније живот наставили у Kанади, Америци, Аустралији. Неки су наставили да живе у Републици Српској, многи су дошли у Србију.

Тридесет километара од Трга Републике у Београду, на голој ледини 1997. године, настало је ново насеље Бусије - Kрајина на крају града, како је ово место описао новинар Мирко Рудић, који је и сам стигао у Србију 1995.

До пре десетак година улице у насељу Бусије носиле су редне бројеве, прва, друга, 20. А онда су у овом насељу улице почеле да се зову по писцима и песницима, свештеницима, сликарима, историчарима, политичарима. Сви они били су важни са историју и културу Срба из Хрватске.

Улице које подсећају на ту историју налазе се и у другим београдским насељима. У насељу Мали Збег постоји Улица Kнинског Kосова, у Алтини Улица Симеона Kончаревића, епископа далматинског, једне од најважнији личности 18. века.

У емисији погледате по којим личностима из Хрватске ове улице носе имена и да ли су имена тих улица начин да се сачува сећање на завичај.

Аутор емисије: Стеван Kостић.

 

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње