Породичне оазе грађанске Србије-Породица Илић

Песничка кућа Илића - отац Јован и његова четири сина Милутин, Драгутин, Војислав и Жарко - оставила је неизбрисив траг у српској култури.

Бранислав Нушић је забележио у својим успоменама да је у њиховој кући осамдесетих година 19. века био једини књижевни клуб у престоници. Сви покушаји, и ранији и познији, да се оснује какво књижевно друштво које би књижевнике зближило и дало јачега подстицаја књижевности, нису никада ни близу добацивали ономе утицају који је у том погледу имала кућа Илића. Кроз ту кућу, на којој су и дању и ноћу врата била отворена, прошло је неколико генерација књижевника. Нушић, иначе вршњак браће Илић, сматрао је да се у њиховој кући десила смена романтичарске генерације Јове Илића и реалистичке његових синова, тако да је он у малом осликавао и целу књижевну елиту.

Породица Јована Илића се разликовала од осталих грађанских породица, посебно државних службеника, који су после студија у иностранству добијали високе положаје у власти, док су његови синови били проглашавани за бунтовнике, лоше ђаке, обележени као противници двора. Драгутин Илић у својим успоменама пише да им је главни учитељ био отац и да су се, заправо, образовали у том салону у коме су били у додиру са људима различитих оријентација, великог знања и имагинације.

У емисији говоре: проф. др Тања Поповић и проф. др Душан Иванић, са Филолошког факултета у Београду, др Бојан Јовић, директор Института за књижевност и уметност, др Весна Матовић, коуредница Зборника Породица Илић у српској књижевности и култури и академик Александар Ивић, праунук Војислава Илића.

Уредник емисије: Мила Јовановић Николић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње