Ризнице културног блага-Пријатељство

Прича о пријатељству два пре свега племенита и добра човека, два изузетна уметника, започетом у времену када нису слутили да ће потоњи догађаји – Други светски рат, трајно зближити и земље из којих потичу.

Божидар Јакац, словеначки и југословенски сликар и графичар (1899-1989) и Харалд Северуд, норвешки композитор (1897-1992), пред камерама Телевизије Београд, говорили су о свом пријатељству, које су започели 20-их година у Берлину. Ништа у том односу испуњеном великим поштовањем и људскошћу није било случајно. Ни раздаљина ни године раздвојености током Другог светског рата, нису променили уверења која су један о другоме имали, да ће и у том тешком и болном периоду за цео свет, поступити исправно и устати против зла какав је био фашизам. Њихову причу красе призори Словеније и Норвешке, дела које је створио Јакац и музика коју је компоновао Северуд.

Божидар Јакац, сликарство и графику студирао је у Прагу. Партизанском покрету прикључио се 1943. године. Након рата радио је као професор на Академији ликовних уметности у Љубљани, где је био и први ректор. Био је почасни члан академије у Фиренци, члан Европске академије науке и уметности у Паризу и дописни члан САНУ. Добитник је бројних домаћих и иностраних признања. Његова дела се налазе у галерији „Божидар Јакац" у Костањевици на Крки, у његовом дому у Новом Месту и галерији у месту Падна у Истри.

Харалд Северуд компоновао је девет симфонија и више концерата за виолину и клавир. Дириговао је и филхармонијом у родном граду Бергену. Заједно са братом, током Другог светског рата био је члан покрета Отпора. Добитник је бројних признања, између осталих и југословенских, јер је управо захваљујући пријатељству са Божидаром Јакацом, већ после прве посете заволео Југославију и она му је, како је казао, „са Норвешком била најлепша земља на свету и земља у коју је најчешће путовао".
Музику Харалда Северуда карактеришe oпипљива сензуалност и осећајност. Енглески диригент, Џон Барбироли је рекао: „Свиђала вам се Северудова музика или не, никад нема сумње око тога ко ју је компоновао, а то се данас може рећи за врло мали број композитора".

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње