Родославци: Светосавље – душе вид

Година у којој принц Владислав, други син краља Стефана Првовенчаног и унук Немањин, гради Милешеву, она је у којој и свети Сава у Никеји добија сагласност за оснивање самосталне српске архиепископије.

Тако света лавра Немањића, настаје на обали Милешевке, 1219. у време када Србија, краљевина, добија и своју самосталну црквену организацију. Историчари бележе да је српску државну мисао тог доба физички створио Немања, а интелектуално – Сава.

"Светосавље – душе вид"

Тај монах, члан српске владарске породице, који је одбацио и принчевску круну и двор, хеленског васпитања и словенског жара, планирао је и разрадио пут утемељења младе немањићке државе и сав свој труд усмерио ка делима богоугодним, вери Христовој, човекољубљу и просветитељству.

"Светосавље – душе вид"

Сачинио је и зборник црквених и грађанских закона – Законоправило или Номоканон, које је, практично, први српски устав. Човек скромности, кроткости, добродушности, мира и дубоке пажње, путовао је и поучавао, добијао победе без битака, пленио милосрђем, успоставио византијски културни образац, у јелинско-словенском тумачењу смисла живота и света, а био изузетно поштован и на Истоку и на Западу.

"Светосавље – душе вид"

Остало је забележено да су га и владари муслиманских земаља посебно ценили и скупоцено даривали – тако је, рецимо, од сараценског султана у Дамаску, добио икону Мајке Божије Тројеручице, коју ће поклонити Хиландару.

Звоно, у знаку светосавља
Звоно, у знаку светосавља

Поштовање које је стекао за живота, по смрти је прерасло у изванредан општенародни култ, а Милешева, у којој су његове мошти почивале готово 360 година, остала је верни чувар тог и таквог светосавља, које пре свега учи човечности и доброти и етичност поставља у темеље свих облика људске узајамности.

Ауторка са саговорницом Иваном Спасовић испред споменика Андри Николићу
Ауторка са саговорницом Иваном Спасовић испред споменика Андри Николићу

Светог Саву је народ почео да слави кроз предања, а црква службом, још у 13. веку. Постао је луча јединства, наде и просветитељства…

"Светосавље – душе вид"

Помињу се школске прославе Св. Саве, почетком 18. века, међу Србима ван Србије, у неким местима у Срему, а пре свега у Сремским Карловцима, на тлу тадашње Хабзбуршке монархије, где, српски народ, у клими просвећености, а захваљујући Карловачкој митрополији и државним привилегијама, у школама о Савиндану, празнује, и ученици се моле великом српском просветитељу.

"Светосавље – душе вид"

Пре него што је Србија, 1815. године, постала кнежевина, забележено је да је у Карађорђевој Великој школи у Београду, постојало звоно са изливеним Савиним ликом, али ће прослава Савиндана почети касније.

"Светосавље – душе вид"

Када ће и како у Србији Свети Сава постати патрон школа и просветитеља, а Савиндан школска слава и ко су први добитници Светосавске награде, у емисији „Светосавље - душе вид״.

Јелена Божовић, уредник емисије
Јелена Божовић, уредник емисије

Уредник: Јелена Божовић

Сниматељ: Душко Перић

Монтажа: Горан Дамљановић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом