Родославци: Бешка, сјај острва нара

Обале Скадарског језера, највећег на Балканском полуострву, по дужини мере 40, а по ширини, 14 километара. И дубином се, може дичити јер му је дно, каткад и на 7-8 метара. Воду прима из неколико река. Отиче, међутим, само једном – реком Бојаном, која ка Јадранском мору хрли напојена скадарским бистрим и слатким водама.

Острво Бешка, дух једног времена
Острво Бешка, дух једног времена

Али, неспорна лепота, природом дата, умножена је свим оним полуострвима и острвима, на којима су се давно некад, угњездили рибари, дворе свили владари, храмове монаси, преписивачи, штампари, учењаци, трговци и природњаци.

Скадарско језеро, мир и бура историје и духовности
Скадарско језеро, мир и бура историје и духовности

На Скадарском језеру је чак 15 средњовековних православних манастира који су били изузетна духовна језгра, и током прошлости, сведоци бурних догађаја.

Некад запустело оство нара, сад је светлост светиња, вредних руку и чувара светиња
Некад запустело оство нара, сад је светлост светиња, вредних руку и чувара светиња

Током времена на острвској заравни, зарасли у шибље и нар, самовали су остаци храмова, манастирског средишта грађени и обнављани у време владарских династија Војислављевића, Балшића, Црнојевића и Петровића.

Црква Светођ Ђорђа, задужбина Ђурађа II Страцимировића Балшића
Црква Светођ Ђорђа, задужбина Ђурађа II Страцимировића Балшића

За цркву Св.Ђорђа нема прецизних података, а сматра се да јој је ктитор био Ђурђе II Страцимировић Балшић, и да је подигнута последњих деценија 14. века. Потврђује то и посвета храма светитељу, чији је имењак овај зетски владар, а и чињеница да недалеко, своју гробну цркву подиже његова супруга Јелена, кћи кнеза Лазара, али тек пошто јој је преминуо и други супруг – Сандаљ Хранић Косача. Јелена је о цркви Св.Ђорђа водила бригу, плаћала поправке и даривала је богослужбеним предметима.

Монахиња Серафима у чамцу са ауторком Јеленом Божовић
Монахиња Серафима у чамцу са ауторком Јеленом Божовић

У бурним и тешким годинама ратова и пустошења, запустео је манастир Бешка, и тако је било све до краја 19. века, када је Богородичину цркву, Јеленину задужбину, обновио књаз Никола први Петровић. Векови културне историје слагали су трагове на овом кршевитом тлу, али је у последњој обнови, коју је иницирао блаженопочивши митрополит Амфилохије, васкрсло све оно што је било готово изгубљено.

И тако су две цркве, обновљене, остале да светле на камену, међу стаблима нара. Док се смењују дани, буре и бонаце, да буду украс и јасан знак на маленом острву, чију величину многоструко надраста дело оних који су се овде заветовали на службу Господу и прецима. Манастир је сада беспрекорна башта уз два дивна храма.

Рајска башта са два прекрасна храма
Рајска башта са два прекрасна храма

Уредник серијала: Јелена Божовић

Сниматељ: Душко Перић

Монтажа: Горан Дамљановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње