Досије Косово – Рачак

Поводом 25 година од дешавања у Рачку емитујемо документарно-играни филм „Досије Косово – Рачак”, ауторке Слађане Зарић. Филм доноси одговоре на многа питања о најконтроверзнијем догађају у новијој српској историји.

Ко је у Рачку страдао 15. јануара 1999. године? Да ли је то била легитимна антитерористичка акција српске полиције, како се то тада тврдило у Југославији или је био масакр цивила и злочин против човечности, како је представњено у албанским медијима и како су то тада окарактерисали западни политичари? Да ли су нас бомбардовали због Рачка? Шта се у том селу надомак Урошевца, за које нико није знао пре 1999. године, заиста догодило? Шта нам је као одговор донела хашка судница?

Из филма „Досије Косово - Рачак
Из филма „Досије Косово - Рачак"

Ово су само нека од питања на које одговор доноси документарни филм Слађане Зарић.

Документарно-играни филм „Рачак” део је серијала „Досије Косово”, који Радио-телевизија Србије реализује у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Србије.

Из филма „Досије Косово - Рачак
Из филма „Досије Косово - Рачак"

Слађана Зарић: Први пут ће гледаоци моћи да сазнају шта се, из сата у сат, у селу Рачак дешавало 15. јануара 1999. године. У овом филму, причу о том дану за РТС први пут износе учесници акције, бројни припадници полиције који су тога дана били у Рачку. Филм доноси и до сада никада у целости емитован архивски снимак америчке агенције АП, који је настао у Рачку у јутарњим сатима тог 15. јануара.

У филму су приказане и ексклузивне фотографије припадника Рачке УЧК јединице које демантују тезу да су у Рачку убијени, како се говорило, "недужни цивили".

У документарно-играном филму „Досије Косово-Рачак” говоре и форензичари, као и адвокати који су учествовали у процесу суђења Слободану Милошевићу у Хашком трибуналу.

Рачак је био прва тачка оптужнице, једини догађај за који се теретио бивши председник Југославије а који се догодио пре почетка бомбардовања 1999. године. Крајњи епилог суђења у Хагу је да за Рачак нико није осуђен. Слободан Милошевић је преминуо, судија је у процесу против Шаиновића, Милутиновића и осталих одустао од Рачка.

У оптужници против генерала полиције Властимира Ђорђевића нема Рачка. У његовој пресуди, догађај у Рачку се наводи само у хронологији дешавања на Косову а не као оптужујући догађај који је подложан доказивању.

Слађана Зарић
Слађана Зарић

Слађана Зарић: Једина пресуда за Рачак, за оно што је коришћено као разлог за бомбардовање Југославије, донета је у суду у Приштини 2002. године када је за убиство у Рачку на 15 година затвора био осуђен припадник полиције из Урошевца који, по сопственом признању које износи у овом филму РТС, у Рачку тога дана није ни био.

Филм је урађен у продукцији Информативног програма РТС-а.

 

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи