Ђаци у Великом рату: Српски ђаци у Француској, други део

Овај документарно-играни серијал од од осам получасовних епизода бави се важном и до сада недовољно обрађеном темом школовања српских ђака током Првог светског рата, како у иностранству тако и на окупираној српској територији.

У овом серијалу сагледавају се неке важне чињенице: о школском систему у Србији почетком 20. века, о самом рату, затим о оним ђацима који су остали у окупираној земљи и морали да се школују под туђим школским системима (аустро-угарским и бугарским који су били веома сурови према српским ђацима - у бугарском окупационом делу долазило је до бугаризације српских имена и потпуног мењања историје).

Кроз серијал се говори и о ђацима који су са својим родитељима или војском прошли кроз тешко повлачење, а затим о организовању наставе у Грчкој, пре свега на Крфу. Говори се и о ђацима који су наставили школовање у другим европским земљама, пре свега у Француској, Великој Британији, Швајцарској, Италији али и у Северној Африци, и то највише заслугом тадашњег Министарства просвете и Љубомира Давидовића који се налазио на његовом челу.

Серијал је сниман у Србији, Грчкој и Француској а поред играних делова у њему учествују и бројни саговорници.

Редитељ серијала је Маша Вујошевић, сценаристи: Наташа Дракулић, Кристина Ђуковић, Валентина Делић и Маша Вујошевић, уредници: Наташа Дракулић, Татјана Цвејић и Валентина Делић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове