субота, 01. јун 2024, 23:30
Декодирање науке: Партнерски односи
Идеје о односу и слика о себи пролазе тест реалности у партнерском односу. У трагању за потврдом себе кроз партнера, особа може развити специфичну фантазију да је баш та особа "она права", са којом ће моћи све што је желела.
Ова фантазија, иако нема додира са реалношћу, креира свакодневницу, усмерава понашања, одбацује све друге односе, дужности и одговорности које особа има, како би своје време и снаге усмерила на то да објекат пажње и љубави задржи поред себе. Снага и деструктивност фантазије могу имати основу у ниском самопоуздању, искривљеној слици о себи испуњеној критиком, искуству живота у дисфункционалној породици. Понашања која иду до границе немогућности контроле, понекад особу у потпуности изолују од других људи, доведу до угрожености на професионалном и другим пољима. Kао што постоји зависност од психоактивне супстанце, а особа која је зависна осећа психичку зависност, исто тако у овој врсти односа постоји осећај да се особа не може напустити, да је однос исувише важан и да без обзира на његову токсичност мора да опстане.
Емоционалне везе у којима постоји злостављање имају сличну динамику. Засноване су на несигурностима оба партнера, константно присутном страху, којим се несигурност храни.
Kао последица оваквих понашања, партнер у позицији жртве може имати повишену анксиозност, страх, депресију, јавља се избегавање социјализације, чак се могу имати и црне или суицидалне мисли, изражавати самопрезир или преплављујући стид. Постоји повишен ризик од уласка у штетну употребу алкохола или других психоактивних супстанци, промене су уочљиве у поремећају сна и апетиту. Динамика насилног односа представља континуирано трауматско искуство. Зашто су партнерски односи тако компликовани? Kоје су највеће грешке које правимо? Шта је здав партнерски однос и како га постићи? Kолико нам и како у томе наука може помоћи? У емисији нам о партнерским односима говоре мр Анђелка Јелчић специјални педагог и породични психотерапеут, др Бојана Младеновић психијатар и психотерапеут и Ана Глигорић клинички психолог.
Коментари