Здравко Чолић и Нина у Диселдорфу

Остало је само седам дана до тренутка када ће се представница Србије Нина попети на велику сцену арене у Диселдорфу и отпевати песму „Чаробан“. Узбуђење расте, али треме нема поверила је Нина. Једва чека да стане на сцену и представи нашу чаробну песму!

Додатну снагу донео јој је и недавни сусрет са великом музичком звездом Здравком Чолићем.

ТВ екипа РТС-а је у друштву Нине Радојичић посетила Здравка Чолића пред његов концерт у Диселдорфу и том приликом разменили су импресије о такмичењу „Песма Евровизије". Она своје, тродневне из Диселдорфа а он своје, од пре 38 година из Луксембурга, када је и сам био учесник, са само 22 године!

„Много ми се допада Нина и песма коју ће извести. Она има одличан глас, чуо сам је и у емисији РТС „Песма и Бинго" када је певала и неке друге песме, заиста одлично . И верујем јој, као колега када каже да нема трему, да једва чека да покаже шта уме. Када сам ја наступао, те 1973. године у Луксембургу ,учествовало је много је познатих, већ афирмисаних певача за које сам знао од раније. Био сам на самом почетку каријере, баш као и Нина сада. То је велико искуство, изузетан догађај, мислим да је значајно у животу сваког певача да се појави на овом такмичењу ".

Здравко Чолић је пожелео успех Нини и песми „Чаробан" и изјавио да је сигуран да ће се Евровизијској публици допасти композиција којом се ове године представља Србија на „Песми Евровизије".

Нина је била одушевљена сусретом са Здравком, који јој је испричао и своје импресије о породици Ковач, који су такође веза између њих двоје.

„Корнелије је мој добар пријатељ, као човека и као композитора га веома ценим. Направио је неке од најлепших песама које чине мој репертоар. Александру и Кристину памтим још када су биле девојчице, а миљеница ми је била баш Кристина која је аутор песме коју ће Нина певати на овој Евровизији. Они су изузетно даровита уметничка породица и сјајни људи."

Нина је овом приликом изјавила да се и сама чуди што нема трему, већ осећа само велико узбуђење и жељу да што пре наступи пред публиком , што се додатно појачало одкада је на првој проби крочила на огромну сцену арене у Диселдорфу.

Здравко је на крају сусрета пожелео успех и срећу нашој Нини а она је захвалила на подршци и обећала да ће дати све од себе да нашу земљу 10. маја представи у најбољем светлу.

Здравко Чолић певао је „Гори ватра" Кемала Монтена на евровизијском такмичењу у Луксембургу 1973. године, на самом почетку каријере . Тада је имао 22 године а учешће на Евровизији памти и по тада врло модерним костимима, које су за њих специјално креирали у КТК „Високо". Утеха за не баш славан пласман били су комплименти за Здравкову интерпретацију, чувеног Клифа Ричарда, који је такође учествовао на „Песми Евровизије".

Породица Ковач ауторски се највише везује за „Песму Евровизије": 1974. Корнелије Kовач је наступао са „Корни групом" и песмом „Моја генерација '42." у Брајтону (те године је победила АББА „Waterloo"), компоновао је песму за кандидаткињу на „Југовизији" Лепу Брену 1983. („Ситније Циле, ситније"). Алесксандра и Кристина Ковач су певале пратеће вокале евровизијској представници Југославије 1991. године, Беби Дол у Риму („Бразил"). Ове 2011. сва три аутора породице Ковач су компоновали такмичарске песме за избор српског представника на 56. „Песми Евровизије". Највише гласова публике и „карту за Диселдорф" освојила је композиција Кристине Ковач „Чаробан" којом ће нас 10. маја у првом полуфиналу такмичења представаљати шармантна београђанка Нина Радијичић. 

Југославија је била је и остала једина социјалистичка земља чланица Евровизије, (учествовала је 26 пута на такмичењу) и једина која је као таква победила (хрватска група „Рива" из Задра, песмом „Rock me"). Први учесник била је Љиљана Петровић, 1961. године песмом „Неке давне звезде", за коју је стихове написао Мика Антић. Као Државна заједница Србија и Црна гора, наступили смо 2004. године у Истамбулу песмом „Лане моје" Жељка Јоксимовића, после 12 година паузе. Тада освојено друго место, многи страни медији називали су „моралом победом" Песме Евровизије. Као самостална држава, Србија је победом дебитовала на овом такмичењу 2007. године у Хелсинкију. Песма „Молитва", којом је освојила свет Марија Шерифовић и даље је најомиљенија песма поклоника Песме Евровизије широм света. 2011. године Србија ће пети пут учествовати на „Песми Евровизије" . У досадашњем резимеу имамо једну победу и два пласмана у финале такмичења. Од 1992. године РТС редовно реализује директне тв преносе такмичења „Песме Евровизије" а од 2004. године реализују се и специјалне, документарне емисије о учешћу наших представника на Евровизији.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
30° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару