четвртак, 12.09.2019, 16:42 -> 13:15
Дечја песма Евровизије
Дечја песма Евровизије је међународно музичко такмичење у организацији Европске радиодифузне уније (ЕБУ) намењено деци узраста од 9 до 14 година. Право учешћа имају земље чланице ЕБУ а од 2015. године такмичењу се прикључила и Аустралија. Србија је до сада десет пута учествовала на „Дечјој песми Евровизије“ а потврдила је и учешће и ове године. Јуниор Еуровисион Сонг Цонтест биће одржано 24. новембра у Гљивицама, у Пољској.
Историјат телевизијског избора за најлепшу песму Европе почиње 2003. године када је у Копенхагену одржано прво такмичење за „Дечју песму Евровизије" - Јуниор Еуровисион Сонг Цонтест.
Форма и правила такмичења осмишљени су по узору на избор за Песму Евровизије. Одабир најбоље композиције и наступа врши се прикупљањем гласова националних жирија земаља учесница такмичења и гледалаца који гласају он лине. Управо ово гласање путем интернета је карактеристика која разликује тзв."Дечју Евровизију" од „велике".
Победник првог такмичења 2003. године био је представник Хрватске, Дино Јелушић са песмом „Ти си моја прва љубав" а за најбољу наредне године проглашена је Марија Изабела из Шпаније. Године 2005. победу је однела Ксенија Ситник из Белорусије, 2006. прво место припало је представницама из Русије док је наредне године поново славила Белорусија. Грузијска група „Бзз" освојила је највише поена на такмичењу у Лимасолу (Кипар) 2008. године, а наредних година на листу победника уписали су се и представници Холандије, Јерменије, Грузије, Украјине, Малте и Италије. Године 2015. године победа је још једном отишла у руке представнице Малте а 2016. најбољом је проглашена песма „Мзео" у извођењу Грузијске представнице Мариам Мамадашвили. Пре две године у главном граду Грузије победила је Полина Богушевич из Русије, а прошле године у Минску, највише поена имала је Роксана Вегиел из Пољске.
Од 2006. године „Дечја песма Евровизије" се емитује уживо и на званичном сајту такмичења.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар