Анкета о емисијама за децу и радио-школи

Одсек за студиј програма, мај 1956.

У току маја и јуна 1956. године Одсек за студиј програма, у сарадњи са уредником емисија за децу, спровео је анкету међу ученицима основних школа (укупно 18, од тога једна у Београду а остале у свим крајевима НР Србије). Анкетом је било обухваћено 505 ученика, затим 32 наставника и учитеља тих школа, као и 96 родитеља једне београдске и једне чачанске осмогодишње школе.

Истраживањем је добијена слика о томе колико су праћене поједине емисије за децу, емисије Радио-школе, а истовремено и мишљења како деце, тако и наставника и родитеља о квалитету емисија.

Од емисија за децу највише су биле слушане „Весели уторак" (75.6%), „Суботом у два" (70.4%) и „Добро јутро децо" (70.1%).

Радио програме код својих кућа слушало је 61% деце. Половина деце најчешће је пратило радио поподне, а ујутру 36.2%.

Емисије Радио-школе имале су високу праћеност. Највише су биле слушане емисије из историје (85.5% испитаних ученика), а затим оне  из географије  (63.7%).

Ђаци до 10 година старости најрадије су слушали емисије Весели уторак и Суботом у два.  Они су у рубрику предвиђену за примедбе, предлоге и жеље уписивали следеће: да се продуже све емисије; емитују емисије о животу птица и постанку човека; затим посебна емисија о НОБ-у и Другом светском рату; да се бар једном месечно  преноси представа из позоришта Бошко Буха; да се уведе емисија о Првом и Другом српском устанку; желе више дечијих драма и шаљивих комада. Известан број деце се интересовао и за живот малишана у другим земљама, па су предложили емисије о томе како живе мали Ескими, деца у Француској, у Африци и Кини.

Анкетирани ђаци узраста од 10 до 12 година дали су ове предлоге: продужити све емисије; у емисијама из природних наука увести прилоге са описима разних животиња и природњачким путовањима по свету; да се сваког понедељка чита из књиге о Титу; уведу емисије из немачког језика; да се у емисијама из историје о животу Грка и Римљана чује ударање мачева и копља у приказу борби; тражили су више путописа, о људима у другим  земљама.

Наставници школа из Сомбора, Земуна, Трепче и Ваљева тражили су да се у оквиру Радио-школе уведу емисије из немачког језика. У неким школама није постојао радио пријемник, тако да су ђаци пратили програме преко уличних звучника или су наставници од куће доносили своје радио апарате.

Наставници су, такође, предложили: да се у емисију Добро јутро децо уведе и јутарња гимнастика; да се поведе више рачуна о узрасту слушалаца приликом креирања програма; требало би створити бољи контакт са наставницима и у том циљу увести правило да се месец дана унапред шаљу штампане најаве програма за децу; омогућити да више деце учествује у емисијама; увести више фолклора у емисијама из географије; продужити емисије из географије и историје итд.

Неки од наставника су сматрали: "да би требало боље музички обрадити поједине емисије; емисије Радио-школе су врло добре и корисне, али се не посвећује иста пажња свим предметима; има мало прилога из ботанике; 

Заједнички предлог наставника је да се уведе емисија која би се бавила понашањем и животом деце ван школе, њиховим односом према родитељима, старијима, друговима и сл.

Више од половине анкетираних родитеља пратило је дечије емисије на радио Београду, најчешће Добро јутро децо. Већина родитеља  је задовољна емисијама и сматра да су корисне.

Примедбе и жеље родитеља у односу на дечији програм се делимично разликују од осталих испитаника.  Предложили су, пре свега, емисије које би се бавиле односом деце и родитеља, оне са темом о лепом понашању деце, више емисија које развијају дечију машту, као и оне које сугеришу шта деца треба да раде на летовању. Тражили су да се најбоље емисије Радио-школе понављају преко лета.

Емисије Радио Београда заузеле су значајно место у свакодневном животу ученика, док су се код родитеља високо позиционирале  својим ауторитетом. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 04. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње