Читај ми!

Ponovo rekonstrukcija Vršačke kule, istorijski biser dobija nov krov

U Vršcu je u toku rekonstrukcija jednog od najstarijih srednjovekovnih utvrđenja u Vojvodini i simbola tog južnobanatskog grada – Vršačke kule. Olujni vetar, karakterističan za to područje, prošle godine ozbiljno je oštetio krov i sanacija je bila neophodna. Radovi će trajati 6 meseci i za to vreme turisti neće moći da obilaze i razgledaju zamak.

Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture finansira i uveliko sprovodi radove na rekonstrukciji kompletne krovne konstrukcije na Vršačkoj kuli. Iako je krov rađen 2015. godine, kada je završena dugogodišnja obnova zamka, šindra od četinarske građe brzo je propala, pa je već dotrajao krov vetar značajno oštetio.

„Sad je odlučeno da to bude šindra koja se već vekovima koristi, a to je šindra od hrastovog drveta u eksploataciji se ta šindra pokazala kao najdugotrajnija i bez problema mislim da će narednih 30-40 godina krov trajati, a možda i duže“, navodi šef gradilišta Dragan Lisinac.

Sanacija krovne konstrukcije je neophodni preduslov da se konačno adekvatnim sadržajem oplemeni i untrašnjost zamka, kako bi ovaj istorijski dragulj dobio i enterijer kakav zaslužuje.

„Kula je definitivno najposećenije mesto u gradu jer predstavlja pravi biser arhitekture. Gradski muzej će aplicirati za fondove republičkog i pokrajinskog ministarstva sa ciljem realizacije stalne postavke na vršačkom utvrđenju koja će približiti život u ovom najvažnijem spomeniku kulture u južnom Banatu iz 14. veka“, ističe Stefan Mavrović, kustos gradskog muzeja u Vršcu.

U pitanju je oko 300 metara kvadratnih potencijanog izložbenog prostora gde će biti izložen deo bogate pokretne baštine vršačkog gradskog muzeja, a u planu je da stalna postavka sadrži i istorijski i arheloški deo.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом