Читај ми!

Koronavirus se probio i na Antarktik

Pozitivni testovi 36 osoba na koronavirus na Antarktiku izazvali su bojazan stručnjaka za one koji borave na kontinentu zbog surovih uslova – izuzetno niske temperature i velike udaljenosti od medicinskih centara.

Antarktik, jedini kontinent koji je više od godinu dana ostao netaknut pandemijom koronavirusa, prijavio je prve slučajeve infekcije, javlja Indipendent.

Pozitivan test imalo je 36 osoba u čileanskoj istraživačkoj bazi, saopštila je čileanska vojska.

Virus se pojavio u istraživačkoj bazi koja nosi ime generala Bernarda O'Higinsa Rikelmea na Antarktiku, gde je zaraženo 26 pripadnika čileanske vojske i 10 radnika angažovanih na održavanju.

„Čak 36 muškaraca je bilo pozitivno na koronavirus, od čega je 26 vojnog osoblja i 10 civila iz kompanije izvođača radova koja je izvodila radove na redovnom održavanju u bazi Antarktika“, navodi se u saopštenju čileanske vojske.

Svih 36 zaraženih evakuisano je u grad Punta Arenas u Čileu radi izolacije, a lekari ih nadgledaju.

Najhladniji i najneprijatniji kontinent na planeti uspeo je da do sada ostane bez kovida-19. To je bilo moguće zahvaljujući stopiranju svih projekata u istraživačkim bazama na kontinentu.

Iako na Antarktiku nema stanovništva koje stalno živi tamo, u 13 čileanskih objekata nalazi se oko 1.000 istraživača.

Opasnosti Antarktika – niska temperatura i udaljenost 

Stručnjaci su oprezni i zabrinuti jer pojava virusa na osamljenom kontinentu može imati veće implikacije zbog temperature koja je ispod nule, kao i udaljenosti od medicinskih centara.

„Veoma zarazni novi virus sa značajnim mortalitetom i morbiditetom u ekstremnom i oštrom okruženju Antarktika sa ograničenom dostupnošću medicinske nege visok je rizik sa potencijalnim katastrofalnim posledicama“, navodi se u dokumentu Saveta upravnika Antarktičkim programa.

Hana Nilsen sa Univerziteta u Tasmaniji rekla je za Ej-Bi-Si da prisustvo virusa na kontinentu može da ima „uticaj na lokalne divlje životinje, uz pretnju da ljudi prenose virus na druge vrste“.

„Udaljena priroda Antarktika povećava sve zdravstvene rizike, tako da pristup Antarktiku može biti ograničen na duži period“, zaključila je Nilsenova. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом