Dijalog ponovo u fokusu, razgovori o KiM od Njujorka do Brisela
Posle jučerašnje posete međunarodne petorke Prištini i Beogradu, predsednik Srbije kaže da je razgovor bio težak, ali da veruje da će se naći neki izlaz, iako za Srbiju nema lakih stvari. Srpska lista, od stranih zvaničnika, očekuje da stvore mehanizme za skoro formiranje Zajednice srpskih opština, dok diplomate smatraju da Srbija političko rešenje treba da traži u okvirima međunarodnog prava.
Događaji u Banjskoj pored brojnih pitanja, vratili su u fokus ono, možda, najvažnije – da dijalogom Beograd i Priština dođu do kompromisnog rešenja. Od 24. septembra gotovo da nije bilo evropskog i američkog zvaničnika koji nisu pozivali da se hitno dve strane vrate za pregovarački sto.
Nakon što je velika petorka juče razgovarala i sa Aljbinom Kurtijem i sa Aleksandrom Vučićem, izaslanik Unije preneo je poruku – Brisel očekuje primenu Ohridskog sporazuma iz februara, a od toga, kaže, zavisi evropska budućnost obe strane.
"U strateškom smislu ne zaboravite njihov je jedini cilj da mi priznamo nezavisno Kosovo, tako da li bi bio razlog Banjska ili bi bio razlog neki drugi može nešto u tom taktičkom smislu da promeni, suštinski ta politika odnosa prema Srbiji, u kojoj Priština uvek ima prednost jer su dvadeset dve od dvadeset sedam zemalja Evropske unije, najmoćnije zemlje, priznale nezavisnost Kosova, kao i SAD. Onda vam je jasno kako stvari stoje", rekao je predsednik Aleksandar Vučić.
Predstavnici Srpske liste ne očekuju da se na terenu promene stvari. Od Miroslava Lajčaka i predstavnika zemalja Kvinte očekuju da razumeju izbegavanje primene prethodno postignutih dogovora. A upravo u tome vide i glavni razlog za eskalaciju situacije.
"Mislim da ova petorka, dakle Kvinta i predstavnici, predstavnik Evropske unije u dijalogu, g. Lajčak, treba konačno da stvore mehanizme koji će omogućiti da dođe do uspostavljenja ZSO. Lično sam ja sa svojim kolegama čuo i od Lajčaka i od Eskobara početkom ove godine da će ZSO biti formirana. ZSO kao preduslov rešavanja drugih pitanja i nekih novih dogovora, ali ZSO kao nešto što je za nas ne političko pitanje nego pitanje opstanka i pitanje života", kaže potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić.
Diplomata Zoran Milivojević rekao je da oni to od juče stavljaju u kontekst primene Ohridskog sporazuma, a Ohridski sporazum znači da dve strane tretiraju odvojeno i da svaka svoj napredak prema pristupanju EU meri onime što učini.
Kako je rekao, oni to knjiže u obavezu prištinske strane, kao prethodno preuzetu obavezu, a u tome je razlika u dosadašnjem tretiranju ovih razgovora i tretmana normalizacije.
Diplomate tumače trenutnu strategiju Beograda da razgovara u okviru međunarodnog prava i statusa Kosova kao entiteta u okviru Ujedinjenih nacija i Saveta bezbednosti.
"To je jedini okvir u kojem je moguće da se traži političko rešenje na bazi kompromisa. Sve drugo je problem i ne garantuje ni uspeh pregovora, ali ne garantuje ni normalizaciju", kaže Milivojević.
Visoki predstavnik Borelj i Lajčak sutra podnose izveštaj ministrima o razgovorima u Beogradu i Prištini tokom vikenda.
"Stav visokog predstavnika Borelja je jasan – posle nasilja dve strane moraju da se vrate dijalogu pod okriljem EU. Bez uspešnog završetka dijaloga neće biti evropske perspektive za Beograd i Prištinu, to mora biti jasno rečeno", navode diplomatski izvori u Briselu.
Odnosi Beograda i Prištine biće jedna od tema samita šefova država i vlada EU u četvrtak i petak u Briselu.
"Za nas tu nema lakih stvari, ali se nadam da ćemo uspeti. Verujem, ako to mogu da kažem i da umirim ljude, verujem da ćemo uspeti da pronađemo neki izlaz", kaže Vučić.
Osim u Briselu, Kosovo i Metohija biće tema i u Njujorku, na sednici Saveta bezbednosti. Sutra će tamo Srbiju predstavljati predsednica Vlade.
Коментари