Читај ми!

Ко то тамо плаћа – чије су бриге оронуле београдске фасаде

Дотрајале фасаде брига су многих станара београдских вишеспратница. Град тврди да је обавеза управника стамбених зграда, и оних који у објекту живе, да брину о безбедности и стању грађевине. Са друге стране, станари често не могу да финансирају скупе реконструкције.

Фасаде на неколико солитера на Видиковачком венцу у Београду ветар је видно оштетио. Како кажу станари, проблем је настао када инвеститор није уредио фасаде, на шта се, тврде, обавезао како би добио дозволу за надоградњу оближњих зграда у његовом власништву.

Грађани су видно незадовољни развојем ситуације, али наводе да нису у могућности да финансирају реконструкцију. Последња понуда за реновирање би их коштала око 90 милиона динара. Управник једног од оштећених солитера Дејан Вујичић указује да је процес санације компликован.

"Пре годину дана требало је да радимо кров који прокишњава, али је то обустављено због жалби појединих станара. Те жалбе нису споменуте на станарској скупштини. Сада ни немамо довољно средстава да то решимо", каже Вујичић.

Ванредне контроле после трагедије у Новом Саду

Град Београд је после трагедије на Железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 14 људи, а тешко су повређене три особе, проверио стање фасада на појединим јавним објектима, а због небезбедности су већ затворени прилази Безистану и подземном пролазу код Железничке станице "Вуков споменик". 

Из града апелују на станаре и управнике да евидентирају евентуална оштећења и пријаве их надлежним органима. Игор Ћурчић из Јавног предузећа "Јавно стамбено" каже да није забележен повећан број пријава. 

"У случају пријаве, одмах излазимо на терен и стављамо сигурносну траку. Затим обијамо делове који су склони паду, али то није трајно решење него отклањање опасности. Комплетна санација фасаде је дугоручно решење", истиче Ћурчић.

Скупа работа 

За одржавање зграда задужени су станари, па је и одговорност у случају инцидената на њима и управницима. Ипак, управници могу констатују проблем и предложе санацију. Станари одлучују да ли ће да финансирају реконструкцију која често кошта више стотина хиљада евра. Бојан Николић из Удружења професионалних управника тврди да је одговорност на управницима.

"Ми смо одговорни у правном смислу. Покрећемо иницијативе и упознајемо грађане са законским обавезама и дужностима, а скупштина стамбене заједнице доноси одлуку о томе да ли ће нешто да ради и финансира", констатује Николић.

Наводи да на терен излазе свакодневно и случајеве пријављују грађевинској инспекцији.

"Потом се ангажује лиценцирана фирма која има вештаке и статичаре. Власници станова сувласници су стамбене заједнице и све што се ради у згради дужни су да плаћају, независно од тога да ли имају користи", закључује Николић у разговору за Београдску хронику.

понедељак, 27. јануар 2025.
8° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове