Читај ми!

Direktorka "Batuta" o majmunskim boginjama – ima li razloga za strah i kako prepoznati zarazu

Raste broj zaraženih majmunskim boginjama u Africi, zabeležen je prvi slučaj u Švedskoj, dok su u Srbiji poslednji put registrovane pre dve godine. Prof. dr Verica Jovanović, direktorka Instituta "Batut" izjavila je za RTS da u našoj zemlji zasad nema razloga za strah, ali da treba poštovati mere zaštite. Majmunske boginje se manifestuju pojavom ospe, a možemo se zaraziti direktnim ili indirektnim kontaktom sa zaraženom osobom, ističe Jovanovićeva.

Na Filipinima je registrovano obolevanje od mpox virusa, što je prvi slučaj majmunskih boginja od decembra prošle godine, a zabrinjava i to što tridestrogodišnji pacijent nije napuštao zemlju.

Sa sve više i obolelih i smrtnih slučajeva suočava se i Afrika, dok je nedavno prvi slučaj bolesti zabeležen u Evropi – u Švedskoj, ali kod osobe koja je boravila u Africi. 

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti preporučio je svima koji putuju u Afriku da se vakcinišu protiv majmunskih boginja, a danska farmaceutska kompanija "Bavarijan Nordik" planira da pojača proizvodnju vakcine.

Manifestacija boginja

Verica Jovanović, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekla je da je u ovom trenutku najvažnije da znamo koje su mere zaštite, kao i kako se prenosi virus.

"Bolest se manifestuje pojavom ospe koja prolazi faze razvoja. Važno je da je određenim načinom ponašanja kontrolišemo", ističe Jovanovićeva i podseća da se bolest javlja u endemskim područjima, poput Afrike.

Osim u tim područujima, doktorka kaže da se bolest može prenositi direktnim ili indirektnim kontaktima, poput slučaja u Švedskoj.

"Najčešće bolest prenosi zaražena osoba i treba biti obazriv u prepoznavanju ospe. Treba primeniti mere zaštite i u odnosu na osobu koja je bila u kontaktu sa takvom osobom. Kada je reč o indirektnim kontaktima to može biti posteljina ili kapljičnim putem", naglašava direktorka "Batuta".

Mere zaštite

Prema njenim rečima, u Srbiji nema razloga za zabrinutost, ali treba biti informisan da se bolest pojavila u svetu i da su modifikacije u virusu moguće, pa se mogu promeniti načini širenja.

"Prvi simptomi su kao i kod ostalih infektivnih bolesti – jeza, drhtavica i malaksalost, ali se brzo pojave ospe, koje se od lica spuštaju. Liče na velike boginje koje su davno iskorenjene jer i vurus potiče iz porodice takvih boginja", objašnjava gošća Dnevnika.

Jovanovićeva savetuje da, ako putujemo u afričke zemlje, treba da se informišemo kakva je tamo, u tom trenutku epidemiološka situacija. 

"Prema Evropskom centru za kontrolu zaraznih bolesti, preporuka je da osobe koje stupaju u rizične seksualne odnose mogu da budu u kategoriji za vakcinaciju zbog rizika. To, međutim, neće u potpunosti zaštiti status", kaže doktorka.

Napominje da "Batut" ima stalni epidemiološki nadzor nad majmunskim boginjama od 2022. godine, kada je u našoj zemlji bilo slučajeva oboljevanja.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње