Читај ми!

Iz "Južnog toka" gas iz novih izvora

Izgradnja gasovoda "Južni tok" važna za Evropu i Srbiju, jer donosi gas iz novih izvora, kaže generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović. Te količine gasa neophodne, jer ih je nemoguće nadoknaditi iz alternativnih izvora energije, koji su u ovom trenutku znatno skuplji, ističe Bajatović.

Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da je izgradnja gasovoda "Južni tok" važna za Evropu i Srbiju, jer donosi gas iz novih izvora i da očekuje da će Rusija i EU postići dogovor o tom projektu.

Bajatović je na skupu u organizaciji lista The Economist, "Svet 2014." rekao da će "Južni tok" smanjiti rizike, povećati stabilnost u isporuci gasa, a imaće uticaja i na povećanje konkurencije na tržištu.

"S obzirom na predviđeni stepen povećanja energije u narednom periodu, te količine gasa su neophodne, jer ih je nemoguće nadoknaditi iz alternativnih izvora energije, koji su u ovom trenutku znatno skuplji od bilo kog drugog energenta ili atomske energije", naveo je Bajatović.

Prema njegovim rečima, ekonomsko tržište sveta pomera se ka zemljama sa rastućim ekonomijama, pre svega u Aziju i zbog toga Evropa mora da pruži ozbiljan geostrateški ekonomski odgovor da bi bila konkurentna.

"Postoji ozbiljna osnova da se Moskva i Brisel, odnosno Moskva i nacionalne ekonomije evropskih država dogovore kako da se napravi dogovor u korist obe strane", naglasio je direktor "Srbijagasa".

Bajatović je dodao i da je projekat "Južni tok" ozbiljan geostrateški projekat gde Rusija ima iste interese kao i Evropa.

Evropska komisija zatražila je ranije da se projekat "Južni tok" revidira kako bi se uskladio sa direktivama EU.

Gradnja deonice međunarodnog gasovoda "Južni tok" u Srbiji počela je 24. novembra i trebalo bi da bude završena za dve godine. Vrednost tod dela projekta je 1,9 milijardi evra, a realizuje ga preduzeće Južni tok Srbija, u kojem ruski Gasprom ima 51 odsto, a "Srbijagas" 49 odsto vlasništva.

Gasovod "Južni tok" trebalo bi da dovede ruski gas do kupaca u jugoistočnoj i zapadnoj Evropi cevima ispod Crnog mora i kopnom preko Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovenije do Italije. Vrednost projekta je oko 16 milijardi evra, a isporuke gasa bi trebalo da počnu 2016. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. јануар 2025.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње