Umetnost u ratu: Muzika u velikom ratu, I deo

Redakcija školskog programa je uz finansijsku podršku Ministarstva za kulturu i informisanje realizovala četiri igrano-dokumentarna filma na temu umetnost u Velikom ratu.

Уметност у рату: Музика у великом рату, I део Уметност у рату: Музика у великом рату, I део

Mini-serijal „Umetnost u Velikom ratu“ započinjemo pričom o muzici. Urednik ove emisije je Nevena Mladenović Blagojević, autor stručnog teksta Maja Vasiljević, scenarista Biljana Maksić, direktor fotografije Bojan Rakić, izvršni producent Biljana Ivanić, a reditelj Dragan Marinković.  

   Pored nezaobilazne priče o Maršu na Drinu, kao i o pesmama Tamo daleko i Kreće se lađa Francuska, biće predstavljene i nedovoljno poznate činjenice do kojih se došlo u toku istraživanja arhivske građe i pripreme za ovu emisiju. Kao što je uobičajeno za vojne muzičke sastave, a posebno za njihovu aktivnost u ratu, prvenstveno se tražilo da doprinose očuvanju duha vojske. Vrhovna komanda srpske vojske insistirala je na očuvanju kulturnog i političkog identiteta usled odlaska sa svoje teritorije i neizvesne budućnosti, u kojoj je bilo neophodno negovati kulturno sećanje. Tako je 6. marta 1917. stiglo naređenje da je zbog dobrog raspoloženja i oduševljenja koje kod vojske izazivaju nastupi vojnih muzika, potrebno bar jednom nedeljno slušati vojnu muziku“.

  To je bio samo jedan deo delovanja vojne muzike, međutim, drugi, i za nas danas zanimljiviji, jeste diplomatska uloga orkestara kroz koncertiranje. Malo je poznato da su tadašnja dva orkestra Muzika Kraljeve garde i Muzika Konjičke divizije održala po inostranstvu veliki broj turneja, koji je i za današnje orkestre nezamisliv. Pariz, Tuluz, Marsej, Tunis, Alžir samo su neka od odredišta gde su održani vrhunski koncerti sa programima klasičnog repertoara.

  Istoričari su se uglavnom bavili boravkom srpske vojske na Krfu, ali malo ko se zainteresovao za našu vojsku koja je bila u Bizerti. A prema nekim podacima, bilo ih je između deset i trinaest hiljada. Tamo je boravila i veoma aktivno koncertirala Muzika Konjičke divizije, na čijem čelu je bio Dragutin F. Pokorni. Televizijska ekipa Školske redakcije obišla je Krf, Tunis i Bizertu, i prelepim kadrovima obogatila emisiju „Muzika u velikom ratu“.

U emisiji igraju: Ljubomir Bandović, Tihomir Stanić, Milan Milosavljević, Miodrag Krstović, Marija Vicković, Marko Jeremić, Dragan Vučelić.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом