понедељак, 21.04.2025, 21:01 -> 12:28
Уметност у рату: Музика у великом рату, I део
Редакција школског програма је уз финансијску подршку Министарства за културу и информисање реализовала четири играно-документарна филма на тему уметност у Великом рату.

Мини-серијал „Уметност у Великом рату“ започињемо причом о музици. Уредник ове емисије је Невена Младеновић Благојевић, аутор стручног текста Маја Васиљевић, сценариста Биљана Максић, директор фотографије Бојан Ракић, извршни продуцент Биљана Иванић, а редитељ Драган Маринковић.
Поред незаобилазне приче о Маршу на Дрину, као и о песмама Тамо далеко и Креће се лађа Француска, биће представљене и недовољно познате чињенице до којих се дошло у току истраживања архивске грађе и припреме за ову емисију. Као што је уобичајено за војне музичке саставе, а посебно за њихову активност у рату, првенствено се тражило да доприносе очувању духа војске. Врховна команда српске војске инсистирала је на очувању културног и политичког идентитета услед одласка са своје територије и неизвесне будућности, у којој је било неопходно неговати културно сећање. Тако је 6. марта 1917. стигло наређење да је због „доброг расположења и одушевљења које код војске изазивају наступи војних музика, потребно бар једном недељно слушати војну музику“.
То је био само један део деловања војне музике, међутим, други, и за нас данас занимљивији, јесте дипломатска улога оркестара кроз концертирање. Мало је познато да су тадашња два оркестра Музика Краљеве гарде и Музика Коњичке дивизије одржала по иностранству велики број турнеја, који је и за данашње оркестре незамислив. Париз, Тулуз, Марсеј, Тунис, Алжир само су нека од одредишта где су одржани врхунски концерти са програмима класичног репертоара.
Историчари су се углавном бавили боравком српске војске на Крфу, али мало ко се заинтересовао за нашу војску која је била у Бизерти. А према неким подацима, било их је између десет и тринаест хиљада. Тамо је боравила и веома активно концертирала Музика Коњичке дивизије, на чијем челу је био Драгутин Ф. Покорни. Телевизијска екипа Школске редакције обишла је Крф, Тунис и Бизерту, и прелепим кадровима обогатила емисију „Музика у великом рату“.
У емисији играју: Љубомир Бандовић, Тихомир Станић, Милан Милосављевић, Миодраг Крстовић, Марија Вицковић, Марко Јеремић, Драган Вучелић.
Коментари