ШПА - ЕНГ 2:1 (КРАЈ)
Читај ми!

Češka – čekajući fudbal i tim kojeg više nema

Česi na fudbal gledaju sa setom i istorija – ona najvažnija, sporedna – daje im za pravo da budu nostalgični. Evropska titula u zajednici sa Slovacima, finale i polufinale od samostalnosti i pregršt lucidnih igrača u bliskoj prošlosti zgodni su za nadu da reprezentacija može da zaliči na nekadašnju. Ujednačena grupa F u susednoj Nemačkoj je prilika i test. Ipak, selektor koji debituje na velikim takmičenjima, skroman tim i dekadentni fudbal pozivaju na oprez. Kod Češke je jedino sigurno da borbe neće faliti.

Чешка – чекајући фудбал и тим којег више нема Чешка – чекајући фудбал и тим којег више нема

Ivo Viktor stajao je među stativama u kasno popodne, 19. juna, dan pre finalne utakmice Čehoslovačke i Zapadne Nemačke na Evropskom prvenstvu u Jugoslaviji 1976. godine. Saigrač Antonin Panenka spremao se da mu "proda foru" koju je smislio za naredni dan i zapadnonemačkog golmana Sepa Majera u slučaju penala.

Panenka se zatrčao, usitnio korak i bocnuo loptu. Viktor je otišao u stranu, a mreža se zatresla visoko, po sredini.

"Nemoj. Lud si ako to sutra pokušaš", reagovao je golman Čehoslovačke.

Sutradan, posle 25 minuta utakmice, činilo se da Panenka neće ni biti u prilici da beogradskoj publici pokaže svoj patent. Čehoslovaci su vodili 2-0, ali i Jugosloveni su u polufinalu. Nemačka je smanjila zaostatak u 28. i izjednačila u 89. minutu. Nakon produžetaka, redom su pogađali svi osim Urliha Ulija Henesa u četvrtoj seriji. Na red je došao Panenka.

Zaleteo se, usitnio korak i bocnuo loptu. Majer je otišao u stranu, a mreža beogradske "Marakane" se zatresla visoko, po sredini. Za titulu.

Čehoslovačkoj je uspeh u Beogradu iz 1976. najveći u istoriji, a Antonin je postao "pesnik fudbala" i jedna od legendi. U zajedničkoj državi bili su treći 1960. i 1980, dok se na iduće turnire nisu kvalifikovali.

Nakon rastanka, Češka je igrala finale prvenstva Evrope u Engleskoj 1996. godine. Golom Vladimira Šmicera u 88. minutu protiv Rusije izborili su nokaut fazu ispred Italije. Tamo ih je sačekala Portugalija, a njih umetnost u režiji Karela Poborskog i najelpši gol turnira.

Na penale su prošli Francusku, iako je "trikolore" u regularnih 90 i dodatnih 30 minuta već pobedio "plavi čuperak" Pavel Nedved. Ujedinjena Nemačka revanširala se za beogradsko finale dve decenije ranije preokretom i zlatnim golom – ko ga je i smislio – Olivera Birhofa.

Projekat "Evro 2004" je obećavao. Na golu Čeh. Pozadi Ujfaluši, Jankulovski, Grigera i Jiranek. Galašek, Rosicki, Poborski i Nedved u rombu i tandem Koler-Baroš napred. Tim u Portugaliji bio je i poslednji češki koji je, kad hoće, mogao da pobedi svakog – brzo, efektno i poletno.

Bili su najbolji u grupnoj fazi u konkurenciji Nemačke, Holandije i Letonije i ubedljivi nad Danskom među osam najboljih. Zaustavila ih je Grčka srebrnim golom – ko ga je i smislio – Trajanosa Delasa.

Naslednici iz 2008. i 2016. nisu prošli grupu, dok su 2012. i 2020. tvrdom i dosadnom igrom dobacili do četvrtfinala.

Uspeh na svetskim prvenstvima od osamostaljenja bio je skromniji – jedno učešće i eliminacija u prvom delu na turniru u Nemačkoj 2006. Čehoslovaci su igrali na osam takmičenja, i dva puta dopreli do finala (1934. i 1962.) i osam najboljih ekipa – 1938. i 1990.

U Italiji su 1934. nakon produžetaka izgubili od domaćina 2:1, a u Čileu 1962. od Brazila 3:1. Prtehodno su pobedili Jugoslovene, predvođene Šoškićem, Jusufijem, Durakovićem, Šekularcem, Galićem, Jerkovićem i Skoblarom, u slovenskom derbiju.

Čehoslovačka je povela golom Jozefa Kadrabe u 48, a tim komisije Lovrić-Mihajlović-Ruševljanin izjednačio je u 70. minutu preko Dražena Jerkovića. Adolf Šerer je u 81. minutu iz igre, i u 85. sa penala, poslao "plave" kući.

Preko trnja, bez zvezda, do Nemačke 

Daleko od slavnije prošlosti, među nacijom koja više uživa u hokeju na ledu, od fudbalera Češke se odavno ne očekuje mnogo.

Ipak, u relativno lakšoj kvalifikacionoj borbi sa Poljskom, Albanijom, Moldavijom i Farskim Ostrvima bilo je više nevolja nego što se očekivalo. 

Reprezentacija se i osmi put uzastopno plasirala na EP, ali su igrači i selektor Jaroslav Šilhavi kritikovani zbog pristupa.

Ekipa je zauzela drugo mesto iza Albanije, a ispred Poljske. Četiri pobede, tri remija i jedan poraz nisu bili dovoljni, pa je Šilhavi nakon što je obezbedio plasman u Nemačku podneo ostavku, a na njegovo mesto je stigao Ivan Hašek.

Ivan Hašek – Advokat, predsednik, selektor

Advokat po obrazovanju, Ivan Hašek, bio je solidan centralni vezni praške Sparte na više od 300 utakmica za 11 godina. Još četiri sezone nastupao je za francuski Strazbur u prvoj i drugoj ligi. Igrao je i u Japanu, u timovima Hirošime i DžEF junajteda iz Ičihare.

Za reprezentaciju Čehoslovačke je odigrao 55 mečeva i bio je deo sastava na Mundijalu u Italiji 1990. godine, koji je dogurao do četvrtine finala.

Kao trener je vodio svoje Spartu i Strazbur, japanski Visel Kobe, francuski Sent Etjen i nekoliko klubova u Emiratima, Kataru i Saudijskoj Arabiji. Bio je selektor Gabona 2005. i Libana od 2021. do 2022.

Sa Spartom je uzeo dve titule. U Emiratima je osvojio jedno prvenstvo i superkup, dok je sa Al Hilalom, za koji nastupaju srpski reprezentativci Aleksandar Mitrović i Sergej Milinković Savić, bio najbolji u kupu.

Kada 2009. Česi nisu imali predsednika fudbalskog saveza, Hašek se ponudio kao rešenje. Tadašnji selektor František Straka je ubrzo otišao, a Hašek je na upražnjenu poziciju imenovao sebe u pokušaju da spase kvalifikacije za SP u Južnoj Africi.

Posle neuspeha, napustio je selektorsku funkciju, a ubrzo i mesto predsednika saveza.

Konzervativno – na kontru, iz prikrajka

Hašek je u sve četiri utakmice otkako je selektor upisao pobede. U martovskim proverama protiv Norveške u gostima i Jermenije kod kuće Česi su pobedili rezultatom 2:1. U junskim susretima, u sklopu priprema za EP, deklasirana je Malta 7:1 u Austriji i Severna Makedonija 2:1 u Češkoj.

Tim predvodi preporođeni Patrik Šik koji je sa Bajerom iz Leverkuzena osvojio Bundesligu i nemački kup, a mnogo se očekuje i od kapitena i veziste Vest Hema Tomaša Součeka.

Češki mediji pišu da je Hašek osnažio tim sačinjen uglavnom od igrača iz domaćeg prvenstva. Ipak, pravi test su mečevi u Lajpcigu i Hamburgu. 

Golman Jindrik Stanjek brani boje Slavije iz Praga, dok je štoper i kapiten gradskog rivala Sparte, Ladislav Krejči, zvezda u nastajanju. Sa 25 godina, predvodio je Spartu – u kojoj nastupa i srpski reprezentativac Veljko Birmančević – do duple krune.

Za dve godine je na 60 utakmica postigao 24 gola, uglavnom posle prekida i sa penala, što je impresivan učinak za igrača zadnje linije. Dobre partije naplatiće izglednim transferom u Đironu. 

Saigrač Martin Vitik (21) tek je počeo da se dokazuje u Sparti. Šef matične akademije smatra ga najvećim talentom u poslednjoj deceniji. Predviđaju mu veliku karijeru, mada mu je vidno potrebno još čvrstine. Neko je ko zna da iznese loptu iz odbrane.

U nedostatku kreativnosti, Česi nastupaju konzervativno i iz kontre. Napadaju sa boka, gađajući Šika i Součeka. Za isporuku lopti su zaduženi Antonin Barak iz Fjorentine i Volfsburgov Vaclav Černi. Međutim, Hašekovi kreativci samo su senka Rosickog i Nedveda, čiji se pravi naslednici još uvek čekaju. 

Sastav reprezentacije Češke

Golmani: Jindrih Stanjek (Slavija Prag), Matej Kovar (Bajer Leverkuzen), Viceslav Jaroš (Šturm Grac); 

Odbrana: Ladislav Krejči (Sparta Prag), Martin Vitik (Sparta Prag), Robin Hranak (Viktorija Plzenj), Tomaš Vlček (Slavija Prag), Vladimir Kufal (Vest Hem), David Dudera (Slavija Prag), David Jurasek (Hofenhajm), David Zima (Slavija Prag);

Vezni red: Tomaš Souček (Vest Hem), Antonin Barak (Fiorentina), Peter Ševčik (Slavija Prag), Lukaš Provod (Slavija Prag), Pavel Šulc (Viktorija Plzenj), Matej Jurašek (Slavija Prag), Lukaš Červ (Viktorija Plzenj), Ondrej Lingr (Fejenord), Tomaš Holeš (Slavija Prag);

Napad: Patrik Šik (Bajer Leverkuzen), Mojmir Čitil (Slavija Prag), Tomaš Čori (Viktorija Plzenj), Jan Kuhta (Sparta Prag), Vaclav Černi (Volfsburg), Adam Hložek (Bajer Leverkuzen).

Raspored utakmica reprezentacije Češke:
18. jun: Portugalija – Češka (21.00, Lajpcig)
22. jun: Gruzija – Češka (15.00, Hamburg)
26. jun: Češka – Turska (21.00, Hamburg)

среда, 16. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом