Експлозије уочи избора у Ираку

Дан уочи парламентарних избора у Ираку, у експлозији аутомобила бомбе у граду Наџафу убијена најмање четири ходочасника. Повређено више од 50 особа. Побуњеници могућа сметња изборима, упозоравају званичници.

У експлозији аутомобила бомбе која се догодила дан уочи парламентарних избора у Ираку, погинула су најмање четири ходочасника. У граду Наџафу рањено је више од 50 особа.

Потпуно су изгорела два аутобуса паркирана у близини џамије Имам Али у старом делу Наџафа, светом месту које сваке године посети више милиона шиитских муслимана из Ирака и Ирана, пренеле су агенције. 

Дан уочи парламентарних избора у Ираку, амерички и ирачки званичници упозорили су да би побуњеници могли да изводе нападе да би ометали изборе, друге после војне интервенције 2003. године, који се сматрају кључним за стабилност и даљи развој те ратом разорене земље.

У више напада широм Ирака последњих неколико дана најмање 45 особа је погинуло. Мере безбедности посебно су појачане у Багдаду и због ранијег гласања 950.000 људи, од којих 670.000 припадника снага безбедности, који имају право да гласају пре општих избора.

Према западним аналитичарима, ирачки избори су и тест за план председника САД Барака Обаме о повлачењу америчких војника из те земље.

Сматра се да би, у случају нове ескалације насиља, која се не искључује, председник морао да преиспита своју одлуку о повлачењу скоро 100.000 војника из Ирака током ове и идуће године.

Нема великих фаворита 

Апсолутног фаворита на изборима нема, процењују аналитичари. Право гласа има око 20 милиона грађана. Бирају 321 члана парламента, између 600 кандидата, иза којих стоји неколико десетина политичких странака и група, шиита, сунита, Курда и других, углавном окупљених у 12 великих коалиција.

Највише изгледа на победу има Савез држава закона, на чијем је челу досадашњи премијер Нури ел Малики, Ирачка национална алијанса иначе блиска са Ираном, и коалиција Иракија, коју предводи ранији председник владе Ијад Алави.

Иако је, у односу на гласање 2005. године, у формирању изборних блокова ублажена подељеност између сунита (владајуће фракције у време Садама Хусеина), већинских шиита и Курда, секташтво је и даље изражено.

То потврђује забрана кандидовања симпатизерима Садамове БААС партије, због чега се сунитско крило водеће ванстраначке коалиције повукло из изборне трке.

Председник Ирака Џалал Талабани, у интервјуу за Би-Би-Си, је, међутим, изјавио да ће његова земља, уместо досадашње владе националног спаса, коначно добити већинску коалицију. Није одговорио ко ће је формирати, али је, без увијања, најавио да се он лично нада да ће бити поново изабран за шефа државе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару