Читај ми!

Г7 спрема одговор на кинески “Појас и пут“, да ли је 600 милијарди долара довољно

Група Г7 привредно најразвијенијих земаља света покренула је инвестициони програм као одговор на кинеску иницијативу "Појас и пут". План је да се у наредних пет година прикупи више од 600 милијарди долара од разних фондова, приватних донатора и других извора за инфраструктурне пројекте у земљама у развоју, у којима је Кина најприсутнија.

Иницијативу Г7 образлаже потребом да се смањи кинески утицај, пре свега у земљама у развоју и спречи њихово увлачење у дужничку замку. Упућени то читају као јасну поруку Кини о црвеним линијама.

"У самим земљама у развоју чућете од локалног становништва и од политичких елита да су они били заборављени, занемарени и да је Кина та која им је понудила пројекте који су могли да покрену динамику њихових економија. Уосталом, таква оцена је веома реална и када је наш регион у питању. ЕУ је занемаривала овај регион и даље можемо рећи да га занемарује, ако посматрамо колико снажно они подстичу опоравак и развој наших економија. То није ни приближно довољно да бисмо тврдили да смо им од неке изузетне важности. Кина је дакле дошла у подручја где тада није било других инвеститора" , каже проф. др Драгана Митровић са Факултета политичких наука.

Сличну иницијативу Г7 имао је и прошле године, али је остала мртво слово на папиру. И сада је нејасан механизам сарадње и под којим условима ће се одобравати кредити.

Стефан Владисављев, програмски кординатор Фондација БФПЕ за одговорно друштво, истиче да су кинески кредити познати по томе што долазе малтене без икаквих предуслова и без икаквог условљавања по питању унутрашњег система, унутрашњег система вредности држава које те кредите узимају.

"Уколико државе запада наметну додатне услове поред оних кредитних услова то може додатно отежати узимање кредита за инфраструктурне пројекте. Такве кредите у старту учинити мање привлачним за државе у развоју и дати још једну додатну предност поред укупног износа кредита и броја држава које учествују у иницијативи "Појас и пут"", поручује Владисављев.

Према проценама Светске банке и Европске банке за обнову и развој вредност пројеката који се реализују кроз "Појас и пут" је око четири билиона долара - око осам пута више од онога што се најављује кроз иницијативу Г7.

"Уколико би ова сада иницијатива Г7 заживела, она би могла бити једна додатна понуда, али по мом разумевању ствари ни приближно довољно снажна да би могла стратешки да погура уназад, односно да некако изгура Кину где је она несумњиво остварила вишеструки утицај," сматра проф. др Драгана Митровић.

Половина кинеских инвестиција у Европи је на Балкану. Не мање важно је да Пекинг и са око хиљаду и 400 милијарди долара финансира и добар део америчког јавног дуга.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње