Британија гласала за излазак из ЕУ

Британци су гласали за напуштање Европске уније. Фунта у драматичном паду после вести о исходу гласања. Забележена је рекордна излазност упркос тешким временским условима.

08.25 - За излазак из Уније 51,89 одсто за останак 48,11 одсто, показују коначни резултати, јавља Ројтерс.

08.00 - Велика Британија је сада на неистраженој територији, саопштено из кабинета премијера, који ускоро треба да се обрати.

07.45 - Шеф британске дипломатије поручио да ће Камерон и даље бити премијер. Лидер партије за независност позвао Камерона да поднесе оставку, поручивши да ће 23. јун бити запамћен као дан независности.

07.30 - Ово је тужан дан за Европску унију и Уједињено Краљевство, написао је немачки шеф дипломатије Франк Валтер Штајнмајер на Твитеру

07.05 - Британци изгласали излазак из ЕУ, јавља Би-Би Си.

06.50 - Чекају се извештаји из још 15 бирачких места. За излазак из ЕУ 16,4 милиона гласача, док је за останак у Унији 15,3 милиона.

06.25 - Шин Фејн тврди да је исход гласања на референдуму показатељ да је "британска влада изгубила мандат да представља политичке и економске интересе Северне Ирске", јавља Гардијан

06. 20 -  Фунта наставља да губи вредност. Тренутно је на најнижем нивоу од 1986. године. 

05.55 - Британија напушта ЕУ, процене су телевизија "Скај" и "Би-Би-Си".

04.00 - Британска фунта, после почетног раста, пала готово осам одсто у одмосу на дилар. што је највећи дневни пад те валуте још од 2008. године, јавља Гардијан.  

03.00 - Референдумска трка за сада делује неизвесно, мада је тек мањи број бирачких места обрађен. И док у Енглеској и Велсу води опција за напуштање Уније, у Северној Ирској и Шкотској грађани су се радије опредељивали за останак.

02.30 - Резултати гласања полако пристижу. За сада је у предности опција за напуштање ЕУ за око 15.000 гласова, али тек се чекају резултати из 369 изборних јединица. "Добићемо рат чак и ако не победимо вечерас", поручује Најџел Фараж.

01.55 - За останак у ЕУ гласале области Фојл у Северној Ирској (78,3) и Острва Сили (56,4 одсто), објавио је Би-Би-Си. За напуштање ЕУ гласали грађани Свиндона (54,7) и Броксбурна (66,3 одсто).

01.20 - Резултати у Сандерленду: За напуштање ЕУ - 82.394, за останак у ЕУ - 51.930. На основу пребројаних пет бирачких јединица опција за излазак из ЕУ води што је изазвало пад фунте.

01.00 - Резултати у Њукаслу: За останак у ЕУ гласало 65.404 гласача а против 63.598. Опција за останак у ЕУ победила је и на Оркнијским острвима.

00.40 - Опција за останак у ЕУ освојила 19.322 гласа на Гибралтару а опција против освојила је 823 гласа, преоноси Ројтерс. То је прва пребројана изборна јединица од укупно 382.

23.40 - Анкета истраживачке фирме Ипсос-Мори: За останак у ЕУ гласало 54 одсто Британаца, преноси Ројтерс.

23.05 - Анкета маркетиншке агенције YouGov показује да је 52 одсто Британаца гласало за останак у ЕУ, преноси Ројтерс. Најџел Фараж који је предводио најтврђу опцију за излазак из ЕУ изјавио је да се стиче утисак да ће Британија остати у Унији.

23.00 - Затворена бирачка места у Британији.

22.25 - Нека бирачка места на југоистоку Енглеске затворена су раније због обилних падавина.

22.00 - Остало је још сат времена до затварања биралишта у Великој Британији. 

Право гласа имало је више од 46 милиона бирача, а референдумско питање гласило је: "Да ли Уједињено Краљевство треба да остане чланица ЕУ или да напусти ЕУ?"

На биралишта су изашли британски и ирски држављани, као и држављани Комонвелта који имају пребивалиште у Уједињеном Краљевству.

Гласали су и држављани Велике Британије у иностранству који се последњих 15 година налазе на ирачким списковима. Право гласа овог пута имали су и грађани Гибралтара – њих 83,65 одсто је то право и искористило.

Вредност фунте порасла је после затварања гласачких места на референдуму о изласку Велике Британије из ЕУ, пошто су се појавиле назнаке победе присталице останка, пренела је телевизија Скај њуз.

Међутим, како су почели да стижу резултати о вођству опције за излазак из ЕУ, забележен је драстичан пад фунте.

Кључна питања у кампањи била су економија и имиграција, при чему је свака од страна оптуживала ону другу за распиривање страха.

На јавно мњење утицао је и трагичан догађај у завршници кампање када је Џо Кокс, проевропска посланица опозиционих лабуриста, убијена док се припремала да одржи састанак са бирачима у Бристолу.

Више од 80 евроскептичних, конзервативних посланика, укључујући све министре, затражили су од премијера Дејвида Камерона да остане премијер без обзира на резултат.

Из Брисела су у претходном периоду више пута стизале поруке упозорења на последице британског изласка из Уније по обе стране, а председник Европског савета Доналд Туск каже да би Брегзит "могао да буде почетак деструкције не само ЕУ, већ и целокупне западне политичке цивилизације".

Финансијски консултант из Лондона Небојша Катић верује да би у сценарију изласка Британија себе позиционирала као неку врсту Сингапура у Европи.

"Да би покушала да привуче капитал, да би пореске стопе биле додатно снижене иако су најниже у развијеном делу ЕУ, и да би вероватно Британија успела да поправи своју позицију", рекао је Катић.

Поједини историчари би рекли: Брегзит је покушај демократизације и протест Британаца против бриселске елите.

"Не би требало да посматрамо ван контекста - онога што се дешава у Грчкој, Шпанији, чак и у Француској и Пољској, на делу је покушај европских народа да врате суверенитет. Не може се све тумачити економијом", истиче историчар Милош Ковић.

Британија је сличан референдум одржала и 1975. године када је 67 одсто грађана гласало за останак у тадашњој Европској економској заједници.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње