Читај ми!

Мјанмар после земљотреса – рат отежава потрагу за преживелима, трагична ситуација у Мандалају

У Мјанмару, после снажног земљотреса, потрага за преживелима испод рушевина. Погинуло је више од 1.600 људи, повређено готово три хиљаде, док се најмање 30 људи води као нестало. У Мјанмар стижу спасилачки тимови и помоћ из многих земаља.

Живот у Мјанмару је ретко када био тежи. После снажног земљотреса, оштећени путеви, лоше комуникације и четворогодишњи грађански рат отежавају потрагу и спасавање преживелих.

Уједињене нације упозоравају да недостаје медицинска помоћ, док Међународни црвени крст процењује којим је деловима земље најхитније потребна помоћ.

"Чак и овде у Јангону, највећем граду Мјанмара, људи немају струју ни воду већ три дана, па можете само да замислите како је у најтеже погођеним подручјима Мандалаја и Сегуина. Домаћи Црвени крст је појачао своје акције, али једноставно не могу више од овога. Међународни црвени крст је упутио апел за више од 100 милиона долара помоћи, који би требало да спасу 100 хиљада људи. Сви морамо да им помогнемо", поручује Мари Манрике из делегације Међународног црвеног крста у Мјанмару.

Ситуација у најтеже погођеном историјском граду Мандалају је трагична. Нема професионалних спасилачких тимова, готово све продавнице су затворене, струје нема, много путева је оштећено.

"Рукама чистимо рушевине и тражимо преживеле. И даље налазимо само мртве. Ево овде је био препун ресторан у време земљотреса, боље да вам не описујем. Радимо шта можемо, али погледајте око нас, свуда су срушене стамбене зграде, и знамо да је унутра било много људи", каже Вин Луин из Мандалаја.

Мјанмарска војска најављује брзу истрагу и хитну помоћ за погођене области. Регистрован је још један потрес јачине 5,1 степен, са епицентром у близини Мандалаја. Осетио се и у суседном Тајланду, где је погинуло најмање 17 особа.

Док међународна хуманитарна помоћ и спасилачке екипе пристижу у Мјанмар, медији само закључују да је укупне људске губитке и материјалну штету тренутно немогуће проценити.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом