Читај ми!

Радиоактивни отпад цури у САД

Цури најмање шест танкова са радиоактивним отпадом у нуклеарном резервату Ханфорд у држави Вашингтон. Забрињавајући степен цурења на месту где је прављено гориво за нуклеарне бомбе, затворено пре 25 година, каже гувернер Вашингтона Џеј Инсли.

Најмање шест танкова са радиоактивним отпадом цури у нуклеарном резервату Ханфорд у држави Вашингтон, саопштавају власти и траже већу федералну помоћ да би се очистила локација где је у време Хладног рата произвођено гориво за атомске бомбе.

Гувернер Вашингтона Џеј Инсли каже да степен цурења на месту где је прављено гориво за нуклеарне бомбе и које је затворено пре 25 година "забрињавајући".

"Не постоји непосредна опасност по здравље људи због новоутврђеног цурења које је само на пет миља од реке Колумбија", рекао је гувернер приликом сусрета са секретаром за енергију САД Стивеном Чуом у Вашингтону.

Цурење нуклеарног отпада само је повећало деценијама старо загађење тла у тој области из танкова у Хенфорду и прети да додатно загади подземне воде испод полигона, али према речима званичника, не постоји непосредна опасност од загађења реке Колумбије.

Инсли истиче да га је Чу у петак обавестио да из шест старих танкова са једноструком металном облогом цури радиоактивни материјал.

Гуверенер је рекао да је првобитно речено да цури само један резервоар, да је касније утврђено да цури из шест металних контејнера, али да стручњаци нису адекватно били проценили добијене податке.

"То свакако поставља озбиљна питања у вези са поузданошћу свих 149 једноструких танкова са радиоактивном течношћу и муљем у Хенфорду", рекао је гувернер.

Инсли је рекао да им је потребан нови систем за уклањање отпада из остарелих танкова и да је охрабрен сазнањем да департман за енергију разматра опције за убрзавање процеса уклањања радиоактивног отпада, пренеле су агенције.

Нуклеарни полигон Хенфорд, 300 километара југоисточно од Сијетла коришћен је за производњу плутонијума за атомске бомбе које су САД бациле на Јапан 1945. године.

Производња је повећана да би се задовољиле потребе током Хладног рата, али су реактори затворени 1987. године.

На сајту постројења пише да су процеси за производњу оставили чврсти и течни отпад који представља опасност по локалну околину.

Милиони литара радиоактивног отпада је смештено у укупно 177 танкова на тој локацији, према департману за енергију, који се још 1989. договорио са властима државе Вашингтон да очисти тај отпад из Хенфорда.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
28° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару