Купиново: Обнова куће од земље

Сунчано време и оптимална температура овог октобра, идеални су услови за довршетак конзервације и адаптације старог објекта у етно-домаћинству у Купинову, где је седиште Туристичке организације Пећинци. Радови не би били толико интересантни посeтиоцима, да није реч о кући од земље, коју обнавља архитекта Ивана Ракарић.

Лице окућнице Путник у Купинову, у туристима познатом етно дворишту окупаном зеленилом и сунцем, биће подмлађено као некада, природним материјалима. Специјализована за обнову старих кућа и народну архитектуру, Ивана Ракарић, за нове зидове старог вајата, користи земљу, плеву и сламу.

“Земљу смо донели са Фрушке горе, то је лес и глина, у одређеном саставу, земља је у праху, ми је мешамо и сада за сваки слој, земљу коју наносимо морате да правите тачно одређену мешаваину. За најгрубље слојеве користимо сецкану сламу и плеву и како се приближавамо вишим, финијим слојевима, тако уситњавамо мешавину”, објашњава Ивана Ракарић, мастер инг архитектуре. “Када стигнете до завршне обраде, то спада у један уметнички рад тако да је потребно и стрпљења и љубави и ја обожавам да радим са тим природним материјалима”, истиче Ивана.

Неопходни су и песак и креч за завршну белину, додаје Ивана, као и лепо време за сушење. Како је у овом објекту седиште Туристичке организације Пећинаца, мотивација у послу су јој најмлађи туристи, који уживају у радионицама и простору где се грле природа и историја.

“Ни ми нисмо знали каква је унутрашњост ових столетних зидова, кућа је стара 200 година и ти природни материјали, тај ћерпич, та глина, та земља која је била у додиру само са сунцем и која је била пуна минерала, заиста је интересантна и да је деца пипну, а некако ми је драго да ћемо ми боравити у једном таквом простору”, наводи Љубица Бошковић, директорка ТО Пећинци.

Деца кажу да су сазнала пуно ствари, свидело им се јер су били природни предмети, попут цигле од блата и сена.

Другар додаје: “Играли смо разне игре! Их, како је лепо овде у природи! Слажем се са мојих другом да је овде боље него у Београду, зато што овде има више траве и природе”.

“Воле да се друже, да сликају, да цртају и да се друже са пластелином, али нема ништа док не додирну блато, и воду и глину, значи, то је њима ужитак”, истиче Сања Величковић, учитељица у ОШ “Краљ Александар Први”, Нови Београд.

Радови ће, овде кажу, бити завршени за десетак дана. По старим методама градње, објекат ће тако добити нови живот кроз векове, у загрљају Саве и Обедске баре, неолита и 21.века, међу столетним шумама где и дрвеће има свој говор.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње