Читај ми!

Сећања некадашњих штићеника Дома за избегличку децу у Другом светском рату - на изложби у краљевачком музеју

О дому у Матарушкој Бањи, који је током Другог светског рата збрињавао избегличку децу, шира јавност почела је да сазнаје тек последњих година. Допринос томе даје и Изложба "Деца у рату", која је половином месеца отворена у Народном музеју у Краљеву.

Милорад и Драган били су међу више од 3.500 малишана које је збринуо Дом за избегличку децу. Обојица су, са браћом, у Матарушку бању побегли од ужаса Независне државе хрватске. Сада су ретки живи сведоци времена када су васпитачи и медицински радници бринули о сирочићима и деци коју родитељи нису могли да прехране. Али, у ратним годинама живот је био тежак и у Дому.

“Гладни смо били, поготову после кад су дошли са свих страна”, сећа се Милорад Ћебић, некадашњи штиченик Дома за избегличку децу у Матарушкој Бањи.

“Да се нађу мрве на столу, онда тако те мрве смо скупљали и све мрве са стола појели”, наводи Драган Жигић, некадашњи штиченик Дома за избегличку децу у Матарушкој Бањи.

“Околности рата, окупације, опште сиромаштво утицали су на то да ипак тај одзив становништва није био довољан да се прихвати тако огроман број деце која су пристизала”, истиче др Љубинка Шкодрић, ауторка изложбе.

Долазила су неухрањена и болесна. Оскудевало се и у одећи и обући, а Немци су их више пута истеривали из домова у којима су били смештени. Ипак, највећа борба водила се са заразним болестима од којих је преминуло 56 малишана.

“Али је преко 3.400 преживело. И то је био мотив да се прикаже како када су у питању те социјална и друштвена питања и брига о немоћнима, нису постојали ти антагонизми који су иначе били између војски, сви су били уједињени у бризи о деци”, објашњава Мирјана Савић, ауторка изложбе.

Изложба је и сведочанство о историји Манастира Студеница који је, након што је једва избегао одмазду бугарских окупратора, избегличку децу примио на оправак. То је и устаничке војске обавезало да не воде борбе у том крају.

“Њиховим доласком завладао је мир и осећамо неки благослов, због тога што су они ту били, а и ми боравимо у тим просторима у којима су они боравили”, рекао је архимандрит Тихон, игуман Манастира Студеница.

Научити младе о завичајној историји - један је од мотива који су водили ауторке изложбе.

„Било ми је жао кад сам видела кроз шта су деца пролазила у Другом светском рату”.

“Како је било сиромашно и колико су мало хране имали”.

“Мало им је требало за срећу и треба да будемо захвални за све што имамо данас”, наводе ученици ОШ "ИВ краљевачки батаљон".

Изложба, у оквиру које је настала и монографија, у Краљевачком музеју је отворена до 20. новембра. Следећи ће моћи да је виде Чачани, у Међуопштинском историјском архиву.

петак, 07. фебруар 2025.
1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове