Удружење дијабетичара у Чачку апелује да сензори за мерење шећера буду бесплатни и старијима од 18 година

У Србији око 800.000 људи живи са дијабетом и то 90% са типом два. Нажалост све више пацијената има и тип један те хроничне болести. Из чачанског друштва за борбу против шећерне болести апелују да сензоре за континуирано мерење глукозе добију и старији од 18 година како би на време реаговали, пре компликација.

Модерне технологије које се користе у лечењу пацијената са дијабетесом уз целодневно праћење нивоа шећера у крви омогућавају уочавање промена и правовремене реакције. Самим тим могу се спречити комликације.

''Чини се по мени најважнија је у ствари могућност да када се повежу заједно са пумпама у један затворен систем хибридни систем, а уз алгоритам који све то повезује то омогућава да се људима тачно на основу нивоа шећера у крви из пумпи одашиље и даје адекватна доза инсулина као неки вештачки панкреас ако то могу да кажем и то све заједно пацијентима омогућава квалитетнији живот'', наводи др Душица Тољић Шулубурић, субспецијалиста ендокринологије чачанске болнице.

Уз важност раног откривања дијабетеса у чачанском друштву за против шећерне болести истичу и да је коришћење сензора за континуирано праћење нивоа шећера у крви значајно за све оболеле без обзира на године живота и без обзира на начин давања инсулина.

''Овим начином мерења се елиминишу хиљаде и хиљаде убода у прсте особа које имају дијабетес код деце то је преко 3.000 и више убода јер они морају најмање четири пута да се боцну предавање инсулина и ко зна колико пута у току дана када осете да се ту нешто дешава'', истиче Биљана Васојевиц, из друштва за борбу против шећерне болести.

Како је дијабетес хронична болест коришћење савремених технологија и праћење нивоа шећера у крви путем сензора значајно би помогло у превенцији, пре компликација истичу из чачанског друштва.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом