Oбележавање Дана сећања на жртве усташких злочина
У спомен подручју Доња Градина, највећем стратишту Независне Државе Хрватске, делу концентрационог логора Јасеновац, одржава се комеморација и обележава Дан сећања на жртве усташких злочина.
Дан сећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941. до 1945. године биће обележен полагањем венаца и цвећа на гробно поље "Тополе" и парастосом жртвама у присуству премијера Србије Милоша Вучевића, председника Републике Српске Милорада Додика и српског члана Председништва БиХ Жељке Цвијановић.
Дан сећања обележава се поводом пробоја логораша у Јасеновцу, једном од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи.
Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему Јасеновца, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године и слома НДХ-а.
Према броју убијених, Јасеновац је трећи на светској листи логора, а по бруталностима које су почињене у њему – први, сматрају историчари.
Са 64.800 квадратних метара и 105 масовних гробница, Доња Градина подсећа на страхоте. Доња Градина је стратиште на које су чамцима преко Саве довођени из Јасеновца Срби, Јевреји и Роми, где су на најсуровији начин погубљени.
Према мишљењу историчара, у Градини је спровођен системски геноцид на Србима, Јеврејима и Ромима и управо због тога треба да се негује култура сећања.
Козарска Дубица је тада изгубила половину свог становништва. Почетком рата у Козарској Дубици је живело више од 30.000 становника, после рата било их је мање од 15.000.
Према налазима државне комисије, закључено је да је у систему логора Јасеновац усмрћено од пола милиона до 600.000 људи Извештај је објављен, и такође представљен Међународном суду у Нирнбергу.
Гидеон Грајф, израелски стручњак за Холокауст, у Јасеновцу, који он назива " Балкански Аушвиц" наводи да је страдало око 700.000 Срба, Јевреја, Рома и других. Огромну већину страдалника чинили су Срби.
Грајф је такође описао 57 метода мучења и убијања које су примењивале усташе.
Коментари