Годишњица пробоја јасеновачких логораша

Свакодневно се сећати мучки убијених у усташком логору Јасеновац и да се такво зло више никада не понови, истакнуто је на комеморативном скупу у Бањалуци поводом 80 година од пробоја јасеновачких логораша. У знак сећања, код споменика "Топола ужаса" на платоу испред Народне скупштине Републике Српске, положени су венци.

Каква је Јасеновац траума, најбоље знају преживели, а један од њих је Миле Вукмировић који је у овом злогласном логору изгубо своје најмилије.

Миле је имао само 10 година када је одведен у логор. Украдено му је детињство, а због злодела НДХ у јасеновачком логору живот је оставило 20 чланова његове уже породице.

"Нас Вукмировића било је осам кућа у оно вријеме, сада има само једна.Оца сам последњи пут видио на Козари 1942. године, отишао је у партизане и последњи пут био је у Јасеновцу. Рекао је, када ми нема жене и дјеце, не требам ни ја да живим“, прича 91-годишњи Миле Вукмировић, преживели логораш Јасеновца.

Даница Левајац тешку биографију и сећања своје мајке оживела је и писаном речју, и оставила у аманет будућим нараштајима. Њена мајка са комплетном породицом била је заточена у Јасеновцу и преживела је овај логор.

"Тако је моја мајка са комплетном породицом, четири брата, сестром која је имала само двије године преживјела. Касније, када сам била довољно зрела и послушала мамину причу, написала сам диван дневник који стоји у логору”, каже Даница.

Логораши у злогласном усташком логору Јасеновац, њих 1.073 кренули су у пробој 22. априла 1945. године. Последње дане система концентрационог логора у Јасеновцу преживело је 169 логораша.

Споменик "Топола ужаса", неми је сведок укупних страдања од НДХ.

"Злочини које је народ доживио у НДХ неминовно, сами по себи чине колективну трауму овог народа. Оно што је битно јесте да култивишемо памћење, да та траума не би ушла у зону злопамћења”, каже Драгослав Илић, историчар у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих.

У Доњој Градини ће 27. априла бити одата почаст свим невино страдалим жртвама у Другом светском рату у НДХ.

четвртак, 24. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом