недеља, 27.04.2025, 10:00 -> 14:45
Извор: РТС, РТРС, Танјуг
Доња Градина - Дан сећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ
Никада нам неће опростити јаме које сведоче о њиховим злочинима, рекао је председник Србије Александар Вучић у Доњој Градини, где је присуствовао обележавању Дану сећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ. Доња Градина је симбол страдања и доказ да затирање једног народа није могуће, поручио је председник Српске Милорад Додик.
Извештај Лазара Јановића
Завршено обележавање Дана сећања на жртве злочина геноцида НДХ
Експерт за истраживање Холокауста Гидеон Грајф изјавио је на стратишту у Доњој Градини да такав опасни режим као што је била Независна Држава Хрватска није смео да постоји, као и да и данас настављају да прете опасности из прошлости, чему се треба супротставити.
Грајф је истакао да се идеологије које су, како је навео, једном уништиле свет и човечанство поново уздижу - неофашизам, неонацизам, неоусташизам и да нови облици зла настављају да угрожавају нашу слободу, људска права и самодостојанство човечанства.
Амбасадорка Израела у БиХ Галит Пелег прочитала је писмо председника Израела Исака Херцога, у којем се истиче да као председник Израела има дужност да подсећа на све који су убијени током Холокауста и Другог светског рата.
"Ове године се навршава 80. годишњица завршетка Другог свјетског рата. Док генерација преживелих одлази, остаје нам само да носимо бакљу сећања. Ови догађаји обезбеђују да ужаси тих мрачних дана остану урезани у нашој колективној свести и захвалан сам што имам прилику да будем део тога", наводи се, између осталог, у писму.
Додик: Срби не мрзе, али не можемо да заборавимо
Председник Републике Српске рекао је да ово место које говори само од себе, где није потребан ниједан звучник да би се чуло шта се овде десило.
"Људи су овде систематски убијани, зато што је то била званична идеологија Независне Државе Хрватске. Људи су убијани у страшним мукама. Једно дете од две године ставили су у џак заједно с мачком, свезали и живе бацили у Саву. Такмичили су се у измишљању метода затирања народа", рекао је Додик.
Истако је да је Јасеновац, Доња Градина симбол страдања, које сведочи о систематском убијању и томе да постоје монструми који су хтели да затру цео један народ, али да је данашње окупљање доказ да то није могуће.
Рекао је да Срби не мрзе, али да не могу да забораве.
Он је навео да већински народ стоји иза слободе, мира и уређене државе Републике Српске и Србије и да многи у региону желе слабу Србију.
"Можете да смишљате колико хоћете судова и казамата, али нећете уништити народни зов - да буде јединствен, не на штету било кога. Овај народ заслужује да има јединствену државу, јединствену веру", рекао је Додик.
Он је указао и да данас треба стати уз Јевреје у одбрани њихове слободе и државе.
"Морамо бити заједно са нашим пријатељима страдалницима Јеврејима у одбрани њихове слободе и државе. Готово идентично окружење и циљеви. Ништа друго не видимо у ономе што је радио Хамас него оно што су нама радили на Озрену, секли нам главе, а онда приказивали у западним медијима да су то главе које су Срби одсекли. На лажном наративу су правили планове како би оштетили нас", рекао је Додик.
Истакао је да данас мора бити послата подршка Израелу и јеврејском народу за истрајавање у њиховој борби за државу и нацију.
Вучић: Ми Срби смо одлучили да будемо слободни, не опраштамо онима који хоће да нам руше државу
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је Јасеновац једини логор који никада није ослобођен и, наглашавајући да је и у Аушвиц ушла Црвена армија, упитао ко је дозволио да логор Јасеновац ради до 4. маја.
Вучић је рекао да је поносан што се још једну годину заредом мења судбина Срба коју су им други наменили.
"Сваке године мењамо судбину коју су нам наменили. Мењајући себе, осигуравамо будућност нашег народа, супротстављајући се онима који су нам судбину нестанка наменили, показујемо да ћемо живети", нагласио је Вучић.
Председник је навео да су партизани и Црвена армија више од седам месеци били у Београду, а да је "србосек" у Јасеновцу и даље неуморно радио свој посао.
"Дан победе, 9. мај, приближава се, а та сотона и даље је дириговао крвавим пиром, несметано и неометано. Ко је дозволио да, како га велики Гидеон Грајф назива, балкански Аушвиц ради, до 4. маја. Како је могуће да партизанске бригаде нису нападале Јасеновац, а да су савезници истовремено тукли по Нишу, Лесковцу и Подборици? Ко је дозволио да се то чудо од логора, да се рад овог чуда од логора продужи, настави и да готово нико од Срба не опстане", упитао је Вучић.
Вучић је навео да је због тога група од неколико стотина логораша централног усташког логора Јасеновац скупила сав свој очај, претворила га у храброст, у одлучност и јурнула у слободу.
"Убрзо после њих, још 167, од којих је преживело само 11, смештених у Логору 4, кренуло је у пробој ка Сави, ка животу, али и ка вечности која следује за јунаштво. Остали су страдали на бодљикавим жицама, у минским пољима, погођени из митраљеза и ту је негде и крај приче о Јасеновцу, једином логору који никада није ослобођен", рекао је Вучић.
Наводећи да је Црвена армија ушла у Аушвиц, Вучић је нагласио да у Јасеновац нико никада није ушао док све није било готово, у целој Европи, у целом свету.
"И сваки пут питали смо се једну ствар. Можемо ли ми да опростимо, да заборавимо не можемо и не смемо? Можемо ли ми да опростимо? А у ствари питање је другачије. Обрнућу га само и дати одговор. У ствари, они нама не могу да опросте све оно што су нам чинили. Они нама не могу да опросте Јасеновац, они нама не могу да опросте Јадовно, они нама не могу да опросте Пребиловце. Они нама никада неће опростити то што су те јаме живи сведоци онога што су чинили против једног народа", рекао је Вучић.
Председник Вучић је рекао да слобода не може ни да се да ни да се узме.
"Ми Срби смо одлучни да будемо слободни", рекао је Вучић и додао да је нападнута Србија и споља и изнутра као и да је Република Српска нападнута.
"Нападнута је наша економија", навео је председник Србије. Не опраштамо оном ко хоће да нам руши државу, поручио је Вучић.
Председник Србије рекао је да ће у Доњој Градини нићи величанствен меморијални центар и да ће га Србија платити највећим делом, као и у Београду.
Србија ће увек бити уз Републику Српску, закључио је Вучић.
Химне Републике Српске и Србије
Парастос и молитве за жртве усташког злочина
У оквиру обележавања Дана сећања на жртве злочина геноцида НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини, на платоу поред гробног поља "Тополе", одржава се парастос жртвама.
Парастос жртвама НДХ служиo je владика бањалучки Јефрем.
Потом ће бити одржана и јеврејска и ромска молитва.
Полагање венаца на гробном пољу "Тополе”
Програм обележавања почео је полагањем венаца на гробном пољу "Тополе”, после чега ће бити служен парастос и помен на платоу поред тог гробног поља, а затим се очекују званична обраћања.
У име институција Републике Срске венац су положили председник Српске Милорад Додик, председник Народне скупштине Ненад Стевандић, премијер Радован Вишковић и српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић.
Венац је положио председник Србије Александар Вучић са делегацијом Владе Србије.
Венце су положили и преживели логораши из Јасеновца, као и представници јеврејских заједница из Републике Српске и Републике Србије и удружења Рома из Републике Српске и Србије.
Руже су положили представници дипломатског кора, градова и општина.
Вучић стигао у Бањалуку, на аеродрому га дочекала Цвијановићева
Председник Србије Александар Вучић стигао је у Бањалуку, а на аеродрому га је дочекала председавајућа и српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић.
Вучић ће потом у Доњој Градини, са председником Републике Српске Милорадом Додиком и другим званичницима Србије и Републике Српске, присуствовати обележавању Дана сећања на жртве геноцида у Независној Држави Хрватској.
У делегацији Србије су и председница Скупштине Ана Брнабић и министри Никола Селаковић, Јелена Жарић Ковачевић, Милица Ђурђевић Стаменковски, Ђорђе Милићевић, Демо Бериша, Драган Гламочић.
Литургија у Цркви светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици
У Цркви светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици служена је литургија поводом обележавања Дана сећања на жртве усташког злочина – геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
Литургији су присуствовали начелник општине Козарска Дубица Игор Савковић, председник Скупшине општине Милош Бањац, грађани и потомци страдалих у логору Јасеновац.
Литургији, коју су служили свештеници бањалучке и дубичке парохије, присуствују и кадети Војне академије у Београду.
У Републици Српској Дан жалости
Поводом сећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ-а, данас је у Републици Српској Дан жалости.
Дан сећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској и 80. година од пробоја логораша из концентрационог логора Јасеновац биће обележен у Доњој Градини.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог светског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја и 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 деце.
Вучић и Додик на обележавању Дана сећања на жртве злочина геноцида НДХ
Председник Србије Александар Вучић присуствоваће заједно са председником Републике Српске Милорадом Додиком, обележавању Дана сећања на жртве злочина геноцида НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту у Доњој Градини.
Програм обележавања почиње у 11.30 полагањем венаца на гробном пољу "Тополе”, после чега ће бити служен парастос и помен на платоу поред тог гробног поља, а затим се очекују званична обраћања.
Програмом је предвиђено полагање венаца на гробном пољу “Тополе”, после чега ће бити служен парастос и помен на платоу поред овог гробног поља, а затим се очекују званична обраћања.
Из кабинета председника Републике Српске саопштено је да ће Милорад Додик у недељу присуствовати у Доњој Градини обележавању Дана сећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској и 80 година од пробоја логораша из концентрационог логора Јасеновац.
Дан сећања на жртве усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини заједнички обележавању владе Републике Српске и Србије.
Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац формирана је августа 1941. године.
Последњи преживели заточеници усташког концентрационог логора Јасеновац почели су пробој 22. априла 1945. године да би се спасили из те фабрике смрти, највеће на југоистоку Европе.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог светског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја и 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 деце.
Влада Републике Српске прогласила је 27. април Даном жалости поводом сећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941. до 1945. године.
Коментари