Читај ми!

Пребројавање наоружања, ко шта има од система ПВО у региону

Скоро сат времена беспилотна летелица Ту-141 "стриж", провела је у ваздушном простору НАТО-а пре него што је пала поред студентског дома у Загребу. Лансирана је из Украјине. Провела је три минута у Румунији, 45 у Мађарској и седам у Хрватској. Где је био систем ПВО и чиме располажу те и остале земље у региону?

Не дешава се често да дрон, не тако малих димензија, усред ноћи падне на главни град неке државе. И не само неке, него чланице НАТО-а. Колико је и да ли је у себи имао експлозив не зна се тачно, а не зна се ни како је прелетео две државе чланице НАТО-а и срушио се у трећој, а да га пре тога није оборила нечија ПВО ракета.

У мирнодопским условима нема те посаде и тог система, ма колико савремен био, који може да обори неку летелицу за мање од 15 минута, у томе су сагласни бивши припадници система противваздухопловне одбране, али и упућени.

"Мађарска и, нарочито, Румунија имају изузетно квалитетне системе ПВО, не само ракетне системе него и радарске системе и ловачку авијацију. Међутим, то су велике земље, Румунија јесте купила ‘патриот’, али је питање колико је испоручено, колико су успели да овладају коришћењем тог система", каже Војкан Костић, главни уредник агенције Бета.

Некадашњи совјетски утицај огледа се и у системима ПВО, па тако Румунија поседује системе средњег домета С-75 "волхов" и С-125 "нева". Трећи систем средњег домета је МИМ-23 "хок", америчке производње, баш као и "патриот". Румунија поседује и знатан број преносивих система ПВО.

И Мађари комбинују источне и западне системе. Ослањају се на "куб", али и на француски "мистрал 2" и "мистрал 3", интегрисан на платформи Атлас. Мађарска се ослања и на ловачку авијацију, чији је највећи адут шведски авион "грипен".

Бугарска једина располаже средством великог домета С-300 П. Реч је о најстаријој верзији С-300. Осим тога, Бугарска користи и "неву" и "куб". У укупно пет дивизиона, Бугарска у наоружању има и С-200. У употреби у копненој војсци су и лаки преносни ракетни системи.

У бившим југословенским република и системи ПВО из времена Југославије.

"Северна Македонија, Албанија, Црна Гора, БиХ и Хрватска у принципу немају систем ПВО, имају поједине земље осматрачке радаре и лаке преносне системе. Тако да немамо у суседству земље које имају ПВО, ако тако можемо да кажемо, што због политике што због уласка у НАТО, где је другачији систем", истиче Миодраг Савић, пуковник ракетних јединица РВ и ПВО у пензији.

Углавном су то исти системи – "стрела 2М", "стрела 10", "игла", "шило", а неке државе поседују и вучну артиљерију, као што је Л/70 Бофорс.

Где је ту Србија?

"Србија је једина земља која има све три главне компоненте система ПВО и радарске системе и ракетне јединице и ловачку авијацију. Ми смо купили неко време, али сада већ треба размишљати шта је то што би требало набавити ново. Одређени искорак је направљен, купили смо једну батерији система "панцир", али ми имамо пет дивизиона, дакле потребно је купити много више уколико желимо да заменимо постојећу технику", каже Костић.

А постојећа техника је иста она која је дејствовала и 1999. године за време агресије НАТО-а. Поред "панцира" у наоружање се уводе и домаћи "пасарси" који ће поред топа имати и ракете "мистрал 3".

Са посебном пажњом сви очекују долазак кинеског система средњег домета ФК-3, за чији долазак се формира нова јединица у саставу 250. ракетне бригаде за Противваздухопловна дејства, наводе стручни портали.

понедељак, 30. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи