Читај ми!

Дачић у Џакарти – други дан посете

Министар спољних послова Ивица Дачић састао се са генералним секретаром Асоцијације нација Југоисточне Азије (АСЕАН) Као Ким Хоурном на маргинама 43. самита у Џакарти. Дачић је разговарао и са шефицом индонежанске дипломатије и председавајућом АСЕАН-а Ретно Марсуди.

Саговорници су изразили задовољство, што су државе чланице АСЕАН-а препознале снажан интерес Србије да приступи Уговору о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији.

Истакнуто је да је циљ Србије да приступањем овом Уговору додатно оснажи политичке односе и свеукупну сарадњу са традиционално пријатељским државама Југоисточне Азије, чланицама АСЕАН-а, односно да подвуче значај који придаје даљем продубљивању сарадње са државама овог региона на билатералном и мултилатералном плану, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.

Министар Дачић је још једном захвалио на драгоценој помоћи коју је Секретаријат АСЕАН-а пружио, дајући одговарајуће смернице како би се процес приступања Србије привео жељеном циљу.

Такође је напоменуо да је Србија поносна на вишедеценијско пријатељство и снажне везе са државама Југоисточне Азије које сежу до 50-их и 60-их година прошлог века, из периода оснивања и најинтензивнијих активности Покрета несврстаних земаља.

Република Србија, као једна од држава сукцесора СФРЈ, наставља да унапређује и развија сарадњу са државама АСЕАН-а, поштујући основне вредности Покрета несврстаних, уз узајамно поштовање независности, суверенитета, једнакости, територијалног интегритета и националног идентитета свих народа, немешање у унутрашње ствари других држава, залагање за превазилажење свих разлика мирним путем уз подстицање свеобухватног мирољубивог развоја и напретка, што су, уједно, и основне вредности АСЕАН-а, каже Дачић.

Дачић са министарком спољних послова Индонезије

Министар Ивица Дачић састао се са шефицом индонежанске дипломатије и председавајућом АСЕАН-а Ретно Марсуди, на чији позив учествује на свечаној церемонији потписивања Инструмента о приступању Уговору о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији, као и на церемонији отварања 43. самита АСЕАН-а.

Саговорници су разматрали могућности за даље интензивирање политичког дијалога, уз реализацију посета на високом и највишем нивоу, у циљу јачања сарадње наше две земље у билатералним и мултилатералним оквирима.

Два министра спољних послова сагласили су се да постоји значајан потенцијал за развој сарадње у бројним областима, те изразили интерес за даљи развој и подстицање привредне сарадње уз јачање обима трговинске размене, инвестиција, пољопривредне и сарадње у области туризма и ИКТ.

Шеф српске дипломатије изразио је захвалност Индонезији на подршци и помоћи коју нам је пружила током процеса одлучивања у оквиру АСЕАН-а у вези са нашим захтевом за приступање Уговору о пријатељству и сарадњи у Југоисточној Азији.

Такође је поновио захвалност због подршке коју Индонезија пружа очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије.

Министарка Марсуди потврдила је још једном да Индонезија неће мењати свој став у погледу непризнавања једнострано проглашене независности Косова, без обзира на сталну изложеност притисцима да промени ову одлуку.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње