Читај ми!

Промене у току робе и услуга – опада извоз земаља АСЕАН-а у Кину

Економски подаци с почетка ове године сугеришу да опада удео Кине и расте удео САД у извозу држава чланица АСЕАН-а.

Источноазијски медији преносе податке о спољној трговини држава чланица АСЕАН-а (Асоцијације нација југоисточне Азије), по којима су САД у првом тромесечју ове године први пут у 18 месеци претекле НР Кину (без Хонгконга) као највеће извозно одредиште десет земаља те организације.

Наиме, у периоду јануар-март 2024. чланице АСЕАН-а су извезле у САД робу и услуге вредне 67,2 милијарди долара, а у матицу Кину 57 милијарди. 

Ако се у статистику везану за Кину урачуна и допринос (посебне административне области) Хонгконга, онда најмногољуднија држава света заправо и даље води са 69 милијарди долара увоза из држава чланица АСЕАН-а. 

Ипак, треба рећи да је у првом тромесечју 2021. увоз Кине са Хонгконгом из АСЕАН-а износио чак 86 милијарди америчких долара, док су у истом периоду САД биле апсорбовале 59 милијарди роба и услуга земаља југоисточне Азије. У поређењу са том годином, дакле, кинески увоз је опао за око 17 милијарди долара, док се амерички увећао за око осам.

Узроци промена

Узроци пада извоза у матицу Кину и раста у САД су вишеструки и сложени, али највише имају везе са смањеном потражњом за производима земаља југоисточне Азије у Кини и, нарочито, трговинским ратом између САД и Кине, односно, високим царинама које је последњих година Вашингтон увео против кинеске привреде, а које погодују повећању увоза истих или сличних производа из других земаља. 

Конкретно, неизвесност настала великим потресима у грађевинском сектору и на тржишту некретнина у Кини, наглим закључавањима градова услед епдидемије коронавируса и крупним, лошим дуговима које терете локалне управе и банке у Кини, присилили су тамошње становништво и компаније последњих година да смање потрошњу и определе се за више штедње (РТС :: Економија :: Продубљује се криза у грађевинском сектору и на тржишту некретнина у Кини).

Паралелно с тим, САД су повећале увоз производа електронске индустрије и робе широке потрошње из држава као што су Вијетнам и Малезија како би умањиле геополитички ризик који проистиче из погоршања односа Вашингтона и Пекинга и себе заштитиле од раста цена кинеских производа који су мета нових америчких царина.

Још један ефекат америчких економских санкција против Кине је и селидба кинеских произвођача, који желе да очувају своје позиције на крупном и имућном тржишту САД, у иностранство, између осталог и у државе југоисточне Азије, чија је радна снага сада и јефтинија од кинеске. То значи да расту извоза држава АСЕАН-а у САД сада доприносе и кинеске компаније.

Убедљиво највећи извозник региона југоисточне Азије у првом тромесечју ове године био је Вијетнам са 25,7 милијарди долара, док је друго место заузео Тајланд са 12,6 милијарди, а треће Сингапур са 12. Вијетнам у САД, поред јефтине електронике, извози огромне количине пољопривредних производа и морских плодова, намештај и одећу.

Упркос чињеници да су САД претекле матицу Кину као највећа извозна дестинација АСЕАН-а, она остаје укупно највећи трговински партнер тог региона.

Интересантно је да је и обрнуто тачно. Односно, југоисточна Азија је дом многољудних нација попут Индонезије, Филипина, Вијетнама и Тајланда, које се убрзано развијају, и у протекле три године АСЕАН је био највећи спољнотрговински партнер Кине, већи и од ЕУ и САД (РТС :: Економија :: Кинески капитал замајац инфраструктурног развоја Југоисточне Азије).   

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње