Читај ми!

Усвојена Уредба о употреби пепела у грађевинарству

Влада Србије усвојила је Уредбу о употреби пепела у грађевинарству и изградњи путева у Србији, саопштило је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Уредба о техничким и другим захтевима за пепео, као грађевински материјал намењен за употребу у изградњи, реконструкцији, санацији и одржавању инфраструктурних објеката јавне намене усвојена је на предлог овог министарства, пренео је Танјуг.

Уредбом се ближе прописују услови за коришћење пепела као грађевинског материјала и у Србији будући да таква пракса у земљама САД и Европске уније постоји више од 50 година, наводи се у саопштењу.

Пепео добијен из термоелектрана и других термоенергетских постројења може се користити за изградњу, реконструкцију, санацију и одржавање инфраструктурних објеката јавне намене уз процену да су уштеде са овим материјалом између 30 и 80 одсто у трошковима изградње путева у поређењу са коришћењем стандардних грађевинских материјала (камен, песак, шљунак и сл.).

Пепео се користи као сировина за производњу цемента, као додатак за бетон, у изградњи путева, као агрегат, при изградњи насипа, носећих слојева коловозних конструкција, за стабилизацију тла, за побољшање механичких својстава а може се користити и при изградњи доњих стројева железничких пруга.

ЈП "Електропривреда Србије", на чијим депонијама се тренутно налази више од 200 милиона тона пепела, законски ће се обавезати кроз уредбу о примени пепела да због јавног интереса уступа бесплатно пепео са својих депонија за коришћење у грађевинарству и путоградњи.

Уредба ступа на снагу осам дана од усвајања, наводи се у саопштењу министарства.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи