Краљица Есватинија ЛаЗума и Тамара Вучић посетиле Карловачку гимназију

Краљица Есватинија ЛаЗума и супруга председника Србије Тамара Вучић посетиле су данас гимназију у Сремским Карловцима.

Оне су, у пратњи председника општине Сремски Карловци Дражена Ђурђића и директора Гимназије у Сремским Карловцима Бранка Стојкова, обишле просторије школе и упознале се са њеном богатом историјом.

Најпре су посетиле свечану салу, у којој се поред клавира налазе и статуе оснивача гимназије: митрополита Стефана Стратимировића, трговца Димитрија Анастасијевића Сабова и патријарха Германа Анђелића, који је учествовао у изградњи данашње зграде у којој се налази ова школа. Изградњу првобитне зграде у којој је била смештена гимназија 1791. године финансијски су помогли и мештани Сремских Карловаца.

У библиотеци која са више од 18.000 књига представља чувар српске традиције и културе, супруга председника Србије и краљица Есватиније имале су прилику да виде Мирослављево јеванђеље, које је школа на поклон добила од краља Александра Обреновића.

Такође, и да погледају хербаријум који у себи садржи 120 листова са сортама винових лоза с почетка 19. века, при чему је последњи лист додат колекцији пре тачно 200 година, односно 1.824. године.

Поред испресованих листова, хербаријум садржи и испресоване гроздове на основу којих је могуће сазнати које сорте винове лозе су биле присутне у Војводини пре него што је филоксера уништила готово све винограде у Европи.

Вучићева и ЛаЗума уписале су се у књигу утисака и прошетале градом, а од председника општине Сремских Карловаца и директора Карловачке гимназије на поклон су добиле слику овог војвођанског града и монографију Карловачке гимназије.

"Соколом" до Сремских Карловаца

Супруга председника Србије и краљица Есватиније стигле су "соколом" у Сремске Карловце, а на београдској железничкој станици Прокоп сачекао их је вршилац дужности генералног директора Србијавоза Иван Булајић.

Карловачка гимназија почела је са радом 1792. године, а убрзо по оснивању постала је средиште српске просвете, културе и духовности.

За првих сто година постојања кроз гимназију је прошло 18.000 ученика, а од 1907. године наставу су могле да прате и девојке.

Најпознатији ученик Карловачке гимназије је песник Бранко Радичевић, чији споменик се налази у дворишту школе.

Карловачка гимназија данас броји више од 500 ученика који уче енглески, немачки, француски, италијански, шпански, руски, јапански, кинески и норвешки, као и мртве језике попут латинског и старогрчког.

Данашња зграда ове установе изграђена је у српско-византијском стилу, новцем браће Анђелић (патријарха карловачког Германа и сремскомитровачког свештеника Стефана), а по пројекту будимпештанског архитекте Јулија Партоша.

Градња је завршена 19. октобра 1891. године, а изнад богато украшеног улаза у гимназију стоји: Браћа Анђелићи српском народу.

Међу знаменитим професорима Карловачке гимназије били су Димитрије Давидовић, Јован Стерија Поповић, Сима Милутиновић Сарајлија, Милан Јовановић Батут, Вида Огњеновић и многи други.

Краљица Есватинија Ла Зума дошла је у Београд са својим супругом краљем Мсватијем Трећим, који борави у званичној посети Србији од 19. до 22. октобра, а коме је домаћин председник Србије Александар Вучић.

Посета краља и краљице Есватинија долази три месеца након што је супруга председника Србије Тамара Вучић у јулу посетила ову јужноафричку државу.

понедељак, 25. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње