Косово, годишњица у сенци исељавања Албанаца

Седам година од једностраног проглашења независности Косово је суочено са масовним егзодусом становништва. Уз то, на Косову доминирају корупција, незапосленост и крхке институције.

Велики број људи био је данас на улицама Приштине, али без еуфорије и дефилеа јединица Снага безбедности, као ранијих година. Општи је утисак да је за седам година Косово, забележило веома мали напредак и много неуспеха. Највећи потреса не само Косово, већ и регион и западну Европу.

Због тога је на споменику, постављеом пре седам година, у шаренилу слова, једно офарбано црном бојом. У речи новорођена, слово "Е" указује на егзодус, економију, Еулекс. Све ове речи на Косову имају негативан контекст.

Са Косова је последњих месеци емигрирало више од 100 хиљада Албанаца.

Министар Александар Вулин каже да се не бежи из уређене земље и да "не можете да само чињеницом да вас је неко признао за нешто постанете држава".

Држава се постаје, оцењује Вулин, на основу историјских претпоставки, на основу економије, на основу владавине права.

Еулекс, замишљен да уведе европске западне норме је осумњичен за корупцију. Економски раст из године у годину пада.

"Ми можемо одредити или направити разне анализе и идентификовати 50 разних проблема зашто смо ту где смо, али постоји само један заједнички именитељ за решвање свих проблема, а то је само закон и правда. Изгледа да смо највише пали на том испиту", каже Сафет Грџалиу, председник Привредне коморе Косова.

"Косово је ових година имало добру норму економског раста али није испунило потребу за бржи развој и решавање незапослености. Влики број незапослених, сиромаштво и организовани криминал су изазови који стоје пред нама", рекао је премијер Иса Мустафа.

Изазов за Косово је и политичка клима. Срби су због смене министра Александра Јаблановића замрзли своје учешће у власти, а није их било ни на данашњој свечаној седници косовске скупштине. Упозоравају да не постоји воља да се уважи интерес српске заједнице.

"Декларативно због потребе према споља говори се и о Србима, али заправо друштво подржава само оно што јесте искључиви албански интерес данас на Косову", каже Бранимир Стојановић, потпредседник косовске владе.

Косовске власти су минулих година изградиле ауто-пут према Албанији, покренуле сличан пројекат према Македонији. Све од пара пореских обвезника, који траже егзистенцију у привреди, јер како истичу, од асфалта не може да се живи.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи