Читај ми!

Дачић: Србима регион попут других у Европи

Србија на Косову и Метохији не жели малу државу, него да Србима на Косову буде допуштено да се удруже у регион, који би био један од више региона на Косову, каже премијер Ивица Дачић.

Српски премијер Ивица Дачић је у интервјуу немачком листу Франкфуртер алгемајне цајтунг рекао да Србија на Косову и Метохији не жели малу државу, попут Републике Српске, него да Србима на Косову буде допуштено да се удруже у регион, који би био један од више региона на Косову.

"Регион, попут других европских региона'', рекао је Дачић и додао да би у том случају такозване паралелне српске структуре на Косову могле да буду установљене према моделу европске повеље о самоуправи.

На констатацију листа да је Дачић једном рекао да преамбула српског Устава, по којој је Косово део Србије, није од помоћи и на питање да ли је за промену устава, Дачић је одговорио да то није лако учинити, јер је за то потребан референдум.

"Ми имамо политичаре у земљи који инсистирају на томе да се реалност мора оријентисати према уставу. Али то није тако. Реалност на Косову је потпуно другачија. То ми морамо узети у обзир'', рекао је Дачић.

На питање да ли је Београд спреман да Албанцима на југу Србије додели иста овлашћења, као што се захтева за Србе на Косову, Дачић је рекао да се то не може упоређивати, јер је ситуација другачија.

"Албанци на Косову уживају од Устава из 1974. године аутономију унутар Србије. На југу Србије постоје само три општине са већинским албанским становништвом и за њих важе закони и права мањина, који су вероватно најлибералнији у целој Европи", рекао је Дачић.

На питање да ли је тачно да би се Београд и Приштина могли у принципу сложити о размени области северног Косова за већинске општине албанског становништва на југу Србије, али да Американци Косоварима не дозвољавају да о томе преговарају, Дачић је рекао да би се Срби и Албанци "с лакоћом могли споразумети о размени области, али то не би било прихватљиво за Вашингтон, где се заступа становиште да би то могло довести до рата у Македонији".

Дачић је рекао да он не мисли тако (као Американци) и поставио питање зашто би Македонија била угрожена таквим решењем.

Упитан шта он данас српском народу каже о Косову, Дачић је поновио да су српски политичари преко 10 година лагали, када су тврдили да Србија има суверенитет над Косовом.

"Ја овде не говорим о питању да ли Косово треба да припада Србима или Албанцима. Ја говорим о чињеничном стању, о томе да се на Косову све развија управо у супротном правцу, него што се тврди у београдским причама типа 'Косово је наше'. Једна је ствар, шта Косово као идеја и мит за српски народ, његову историју и цркву значи, али постоји велика разлика између идеје и чињеничне ситуације", указао је Дачић.

На питање да ли албанско-српски разговори у Бриселу нуде шансу за решење, Дачић је одговорио да шанса постоји у спајању српских општина на Косову, које смо ми предложили, а које је за Албанце и Србе прихватљиво.

"Ми се разликујемо само још у питању која овлашћења те општине треба да имају. Приштина жели што је могуће мања овлашћења, јер се Албанци боје да из једног јаког удржења општина, може да произађе сепаратизам. При томе је то потпуно неосновано. Ми живимо у једној Европи са стотинама региона, који делимично имају велика овлашћења и ни у ком случају нису фактор дестабилизације - напротив. Ми немамо интереса за дестабилизацију Косова. Битно је да тамо влада мир", рекао је Дачић.

Србија припада Европској унији 

Одговарајући на питање зашто Србија жели да приступи ЕУ, Дачић је рекао да је то национални интерес Србије, зато што Србија припада тој породици народа.

"Ми смо свесни свих тешкоћа које постоје у ЕУ. Не очекујемо да ЕУ буде решење свих наших проблема", рекао је Дачић, али је додао да би то био јак подстицај за развој и навео примере заједничке градње гасовода с Бугарском, где ЕУ у бугарском делу плаћа око 80 одсто грађевинских трошкова, док српска страна скоро све издатке мора сама да сноси.

На констатацију листа да се ради о новцу, Дачић је рекао да сопственим снагама Србија није у стању да дође на ново, који је стандард у ЕУ.

Дачић је говорио и о односима са Немачком и немачким захтевима и оценио да Немачка поставља непотребне услове, додатно онима који су већ постављени.

Премијер Србије је оценио да је, иако су Срби емоционално најтешње повезани с Русима, за Србију питање разума стратешко партнерство, такође, и на западу и додао да, на жалост, Немачка заступа с једним или два своја суседа унутар ЕУ врло тврду линију у односу на Србију.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару