Читај ми!

Вучић у Анголи

Министар одбране Александар Вучић борави од данас у дводневној посети Републици Анголи. Планирано је потписивање војних уговора и посета војној болници, саопштила Канцеларија Владе Србије за сарадњу са медијима. Ангола потенцијално велико тржиште за српска предузећа.

Први потпредседник Владе и министар одбране Александар Вучић борави од данас у дводневној посети Републици Анголи, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу са медијима.

Министра Вучића ће уз свечани дочек и државне почасти примити министар одбране Анголе Кандидо Переира дош Сантош Ван Дунем.

Током посете планирано је потписивање војних уговора као и посета војној болници у главном граду Луанди, наведено је у саопштењу.

Српским предузећима пружају се велике могућности на тржишту Анголе, а поготово за учешће у значајним инфраструктурним објектима и енергетици, где анголска влада планира да инвестира око 8,4 милијарде долара до 2016. године, оцењују у Привредној комори Србије, преноси Танјуг.

Ангола је једна од најбрже растућих економија у свету током протекле деценије, а влада те земље утврдила је пет приоритетних области у међународној економској сарадњи: изградњу инфраструктуре - путне мреже, железнице, аеродрома и лука и електрификацију целе земље, са акцентом на обновљиве изворе енергије.

Приоритет у привредном развоју Анголе биће и повећање пољопривредне производње чиме би се смањила огромна зависност од увоза, затим образовање и обука кадрова, али и улагање у оружане снаге земље.

Према мишљењу аналитичара ПКС, постоје велике могућности за укључење наших предузећа у изградњу нових и обнову инфрастурктурних објеката разорених током тридесетогодишњег грађанског рата у Анголи, а реч је пре свега о разореним железничким пругама, мостовима, лукама, аеродромима и градским саобраћајницама.

Анголска влада најавлила је обнову и око 4.800 километара путева, али је ангажовање српских фирми на таквим пословима скоро немогуће без подршке банака, истичу у ПКС.

"Планум" планира посао од милијарду долара

Грађевинско предузеће "Планум" из Београда планира да половином ове године започне реализацију великог посла у Анголи, чија је укупна вредност већа од милијарду долара.

Представници "Планума" потписали су три протокола у вези са радовима на три групе објеката у Анголи - на реконструкцији војне базе коју је српско предузеће изградило пре 25 година, на изградњи војне болнице, низа складишта и фабрике лекова.

Посао "Планума" у Анголи треба да обухвати пројектовање и израду студија, а грађевински радови су планирани за другу половину ове године.

Српска грађевинска компанија иначе у Анголи непрекидно послује од 1979. године, а током минуле две деценије тамо је пристуна као локална фирма "Ангопланум".

Фирмама из Србије се, према мишљењу стручњака ПКС, пружа и могућност да слабо развијеној индустрији Анголе, која се простире на више од милион и 246 хиљада квадратних километара и има око 15 милиона становника, понуде пројекте изградње и трансфера технологије за прерађивачке капацитете у разним индустријским гранама.

Постоје, такође, велике могућности за сарадњу Анголе са српском привредом у селекцији семена сорти кукуруза, сунцокрета и соје, јер је у тој земљи после грађанског рата опустошено плодно земљиште, које је данас препуно заосталих нагазних мина, тако да је постала зависна од увоза хране, углавном из Португалије и Јужноафричке Републике.

Некада велики трговински партнер СФРЈ

У Анголи је од 1980. био присутан и "НИС-Нафтагас", на основу сопствених истраживања и добијених концесија, па је путем тог аранжмана годишње "повлачио" око 80.000 тона нафте бруто вредности око 40 милиона долара.

Октобра 2005. године потписан је уговор на 20 година о заједничкој експлоатацији нафте између НИС-а и анголске националне нафтне компаније "Сонангол".

Ангола је, иначе, од успостављања дипломатских односа 1976. до 1990. била међу најзначајнијим спољнотрговинским партнерима бивше Југославије у Африци, јужно од Сахаре, са обимом размене који је достизао и до 200 милиона долара годишње.

Робна размена Анголе и Србије свела се, међутим, у 2012. на скромних 4,9 милиона долара, од чега је наш увоз био симболичних три хиљаде долара.

У периоду од 2001. до 2012. Ангола је имала изузетно високу, просечну, годишњу стопу привредног раста од 11,1 одсто, а прошле године је остварила безмало седмопроцентну економску експанзију.

Бруто национални производ Анголе у прошлој години, мерен паритетом куповне моћи, процењен је на 126,2 милијарде долара, или 6.200 долара по глави становника.

Прва асоцијација за Анголу је, према речима добрих познавалаца економских прилика у тој афричкој земљи, да је она један од највећих светских произвођача и извозника нафте и дијаманата и да има значајне резерве фосфата, боксита, злата и још неких стратешки важних сировина.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
8° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи