Трешњама против кардиоваскуларних обољења

Антиоксиданси из трешања могли би да помогну у борби против кардиоваскуларних обољења, показали су резултати новог америчког истраживања обављеног на пацовима.

Група истраживача с Универзитета у Мичигену у Сједињеним Државама је дошла до тог закључка обавиши испитивање на две групе пацова, код којих су примењени различити начини исхране, пренеле су агенције.

Исхрана прве групе пацова састојала се од калорија од којих је 45 одсто потицало од липида, а 40 одсто од глуцида, док се исхрана друге групе састојала од 10 одсто калорија од липида и 75 одсто од глуцида.

Неким пацовима су као додатак оброку даване трешње у праху, које су представљале око један одсто њихове дневне исхране.

Након 12 седмица, истраживачи су приметили да пацови који су добијали трешње имају нижи холестерол и мање масних наслага око абдомена од оних у чијој исхрани нису биле заступљене трешње, што научници приписују великом броју антиоксиданаса у трешњама.

Примећено је и да је код пацова који су конзумирали трешње ниво две супстанце, изазивача упала, био нижи него код осталих пацова, и то "Интерлеукина 6" за 30 одсто, а "ТНФ алфе" за 40 одсто.

Антиоксиданси из трешања, у ствари, делују на нивоу гена на узрочнике производње та два молекула који се јављају код упалних процеса.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом