Читај ми!

Много проблема пред пролећну сетву, минерално ђубриво никад скупље

Многа удружења пољопривредника су протестовала јер сматрају да послују са губитком. Агроекономски аналитичар Жарко Галетин рекао је за РТС да пољопривредним произвођачима треба повећати премије и подстицаје, а затим да треба да се направи транспарентан алгоритам интервенисања на тржишту који је потпуно предвидив.

Светски позната компанија "Блумберг", која се бави финасијама, недавно је објавила да се пољопривредни произвођачи широм света суочавају са огромним растом трошкова производње. Изузетно високе цене прехране већ сада утичу на цену хране у свету.

Жарко Галетин, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да када је реч о цени и обиму производње минералног ђубрива проблем евидентан, али да он постоји и на светском нивоу.

Истиче и да је цена минералног ђубрива порасла за два и по пута у односу на прошлу годину.

"То је ситуација која је наше пољопривредне произвођаче увела у озбиљан проблем, да позитивно затворе своју калкулацију, производњу. Под великим је знаком питања колико ће бацити тог минералног ђубрива, колико ће га купити", каже Галетин.

Када је реч о производњи, каже да је Србија "одавно изгубила своје место као референтни произвођач минералног ђубрива у региону", као и да "не производимо ни половину од укупних потреба за домаћу употребу".

"Ситуација је прилично аларманта", упозорава Галетин.

Гост Јутарњег програма сматра да су пред пролећну сетву посебно погођени средњи и мали пољопривредни произвођачи.

"Немају финансијски капацитет да испрате високи раст цена минералног ђубрива. Њихова такозвана кредитна историја, с друге стране, недовољна је и слаба да уђу у кредитне аранжмане које им је држава понудила као могућност да рече тај проблем", објашњава агроекономски аналитичар.

Указује да је пољопривреда прошле године донела пет милијарди евра извоза, једна од ретких грана из реалног сектора која остварају суфицит у спољно-трговинској размени, као и да је извлачила државу из великих криза и 90-их.

"Кад вам таква делатност и грана уђе у проблем, то је разлог за велику бригу", додаје.

"Системскo решење постоји" 

Многа удружења пољопривредника су протестовала јер сматрају да послују са губитком.

На питање на који начин би могло да им се помогне, Галетин каже да је тај проблем веома озбиљан, те да не види зашто се не решава на системски начин.

"Протести пољопривредника дешавају се из године у годину, као у филму 'Дан мрмота'. Реч је о ниским подстицајима, које наши пољопривредници добијају. Апсолутно су неконкуренти у односу на колеге из окружења, из Европе. Системско решење постоји", каже гост Јутарњег програма.

Каже да прво, као решење, треба повећати премије и подстицаје пољопривредним произвођачима, а затим, "направити транспарентан алгоритам интервенисања на тржишту који је потпуно предвидив".

"Он ће имати ризичне тачке, црвене лампице које ће се палити у ситуацијама када пољопривредни произвођачи производе робу, чији су трошко производње већи од онога што могу да добију на тржишту", објашњава Галетин.

Поредећи актуелну са ситуацијом од пре годину дана, сматра да је она лошија јер су пољопривредни призвођачи принуђени да користе редуковану агротехнику.

Према његовим речима, пољопривредницима не значи много то што је Влада, на месец дана, замрзла цену горива у Србији, те да је то за њих мала помоћ.

Агроекономски аналитичар каже и да је пољопривредни произвођач на Западу релаксиранији у односу на нашу јер улази у производњу знајући да ће добити значајне подстицаје по хектару.

"Неће осетити ескалацију цена на тржишту импута, а користиће и бољу агротехнику, биће му приступачније тржиште импута у односу на наше пољопривредне произвођаче или земљама које нису чланице ЕУ", закључује агроекономски аналитичар Жарко Галетин.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње